středa 16. června 2021 Zbyněk

V pražských parcích jsou nové chytré lampy, které samy ohlásí poruchu

Nové chytré osvětlení dostalo šest pražských parků. Lampy dokážou měnit intenzitu svícení a rovněž dálkově komunikovat s dispečinkem. Do parků Ladronka, Fidlovačka, Jezerka a do Bezručových, Chotkových a Riegrových sadů je nainstalovala městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP). Ta se již třetím rokem o veřejné osvětlení v hlavním městě stará.

Chytrá komunikace s dispečinkem

Dynamické řízení osvětlení parků pak umožňuje komunikovat s každou jednotlivou lampou přímo z dispečinku THMP či prostřednictvím speciálního softwaru z libovolného místa.

V praxi to funguje tak, že pracovník dispečinku předem nastaví, kdy se mají jednotlivá svítidla rozsvítit, kdy mají zhasnout a jak se má měnit intenzita svícení v průběhu noci. To nám umožňuje citlivě měnit svícení tak, aby v době, kdy je návštěvnost parku minimální, nebyl osvětlený více, než je potřeba,“ vysvětlil radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). Podle něj však nikdy tlumení osvětlení nesmí být na úkor bezpečnosti lidí, kteří místem procházejí.

Lampa sama pošle hlášení o poruše

Nová svítidla umí také sama poslat hlášení o své poruše. Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka se tak pracovník na dispečinku dozví informaci o světelném zdroji nebo o chybě v předřadníku, který LED čipy napájí. „Hlášení o závadách v těchto parcích nám posílají i rozvaděče, ty umí informovat o tom, že některé svítidlo nekomunikuje a je potřeba ho opravit,“ dodal Jílek.

Podle místostarosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS) se tak díky dálkovému dynamickému řízení mohou lampy při konání nějaké akce rozsvítit o něco dříve, nebo naopak zcela zhasnout. „Stačí k tomu pár kliknutí na dispečinku městské společnosti THMP,“ doplnil Stárek.

Pomoc složkám IZS

Nová svítidla také podle něj mohou pomoci složkám IZS, jelikož je software vybaven režimem takzvané nouzové regulace. „Při jeho spuštění se svítidla okamžitě zapnou na plný výkon, což může výrazně usnadnit práci policistům nebo třeba záchranářům,“ řekl Stárek.

Při samotné modernizaci pak byla použita nová LED svítidla s rovným sklem. Ta lépe osvětlují plochu chodníku a nesvítí do stran. Světlo tak směřuje primárně na chodník a jeho nejbližší okolí a je co nejvíce omezeno svícení do prostoru. Metropole zároveň dbala na to, aby přechod v intenzitě osvětlení byl plynulý a návštěvníky parku nijak nerušil.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Praha 4

Štítky Praha, parky, osvětlení, chytrá svítidla

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.