čtvrtek 21. října 2021 Brigita

V areálu ZŠ v Praze 8 vznikne Památník „Dívka s kolem“. Připomene Jindřišku Novákovou

Odborná komise v rámci programu s názvem Umění pro město schválila záměr soutěže a následné realizace pro Památník „Dívka s kolem“. Dílo by mělo vzniknout v rámci areálu ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8.

„Ta holčička s kolem“

Podoba díla bude vybrána v rámci otevřené veřejné umělecko-architektonické soutěže. Památník bude poctou nejen žačce zdejší školy Jindřišce Novákové (14 let), která byla spolu se svou rodinou popravena v Mauthausenu, ale také ostatním dívkám a ženám, které své životy položily v boji proti německé okupaci v době druhé světové války.

Jindřiška Nováková byla nejmladší popravenou ženou v Mauthausenu. Lidé ji znají jako „tu holčičku s kolem“, protože to byla právě ona, která odklidila Kubišovo zakrvácené kolo po útoku na Reinharda Heydricha v květnu 1942. A za tuto nepřímou účast na operaci Anthropoid byla v říjnu 1942 nacisty popravena.

Jindřiška Nováková, nejmladší popravená žena v Mauthausenu, má novou pamětní desku

Jindřišce Novákové bylo před sedmdesáti osmi lety pouhých 14 let. Většina lidí ji zná jako „tu holčičku s kolem“. Byla to totiž právě Jindřiška, která odklidila Kubišovo zakrvácené kolo po útoku na Reinharda Heydricha. Za tuto, byť nepřímou,...

Podoba památníku zatím není jasná

Obrázek zatím nezobrazuje výslednou podobu, jedná se pouze o ilustrační verzi od radního Michala Švarce. O konečné podobě památníku rozhodne porota ve složení Václav Špale (akademický malíř, výtvarník), Daniela Kramerová (kunsthistorička), Marcela Steinbachová (architektka), Šárka Zahálková (umělkyně).

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Facebook Michal Švarc - radní; Praha 8

Štítky Praha 8, Jindřiška Nováková, památník, ZŠ Bohumila Hrabala

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.