Jindřiška Nováková, nejmladší popravená žena v Mauthausenu, má novou pamětní desku

Autoři | Foto praha8.cz

Jindřišce Novákové bylo před sedmdesáti osmi lety pouhých 14 let. Většina lidí ji zná jako „tu holčičku s kolem“. Byla to totiž právě Jindřiška, která odklidila Kubišovo zakrvácené kolo po útoku na Reinharda Heydricha. Za tuto, byť nepřímou, účast na operaci Anthropoid byla v říjnu 1942 nacisty popravena. Stala se tak nejmladší popravenou ženou v Mauthausenu. Radnice Prahy 8 nyní kompletně zrekonstruovala její pamětní desku na budově ZŠ Bohumila Hrabala, kam Jindřiška chodila.

Mladá hrdinka za svůj čin zaplatila životem

Když Jozef Gabčík a Jan Kubiš přijeli 27. května 1942 na kolech do Kirchmayerovy ulice v Praze-Holešovicích, pouze jednomu z nich se podařilo na kole i odjet. Druhé kolo zůstalo na místě a právě pro něj se poté, co v její rodině našel úkryt jeden z parašutistů, Jindřiška vrátila. Kolo odvedla ke kamarádovi Mirkovi Piskáčkovi, který jej rozebral a rozřezal. Bohužel si toho všimly místní ženy. Gestapo následně shromáždilo dívky z Libně a Vysočan, a to včetně Jindřišky. A ačkoliv ji svědkyně v tomto okamžiku neidentifikovaly, po prozrazení kontaktů uvázla v síti a skončila v Mauthausenu. Za svou nepřímou účast ji nacisté 24. října roku 1942 v 11 hodin a 12 minut popravili. Byla nejmladší popravenou ženou v Mauthausenu.

V rámci renovace došlo k očištění desky od původních nátěrů a nečistot, nanesení nového grafického nátěru, přezlacení nápisů, kašérské práce na desce a nápisu, patinování a grafická úprava fotografie Jindřišky Novákové.

Jindřišky hrdinství i následnou statečnost při výsleších gestapem si lze vůbec těžko představit. Stejně tak jako u mnohých dalších. Proto na své hrdiny nesmíme zapomínat. Nejen v našich myslích, ale i na místech, která jsou jejich připomínkou,“ vysvětlil starosta Ondřej Gros péči o pamětní desky a památníky v Praze 8.

4. září 2014, symbolicky v den svátku všech Jindřišek, byla Jindřišce Novákové odhalena pamětní deska na budově ZŠ Bohumila Hrabala v Zenklově ulici v Praze 8, kterou dívka navštěvovala. Na desce se však kromě času podepsal také vandalismus, a tak se radnice Prahy 8 rozhodla během září desku kompletně zrekonstruovat.

Nápis na desce říká:
„Jindřiška Nováková, *6. 5. 1928 Podmokly, †24. 10. 1942 Mauthausen. Navštěvovala tuto školu v letech 1938-1942. Byla popravena za pomoc členům skupiny Anthropoid při vykonání atentátu na zastupujícím říšském protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Nezapomeneme.“

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vzpomínka, Jindřiška Nováková, Operace Anthropoid, Praha 8, Koncentrační tábor Mauthausen-Gusen, pamětní deska, Praha, Reinhard Heydrich, Bohumil Hrabal, Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Ondřej Gros, nacismus, Anthropoid

Komentáře

Igor Paška

Chci vás opravit. Jindřiška si došla pro kolo, které Jan Kubiš při svém úniku z místa činu nechala opřené nedaleko bydliště Novákových. To druhé kolo bylo pořád opřeno nedaleko místa činu.

Pondělí, 5. října 2020, 17:38Odpovědět

Martin Kulicka

Nemyslíte že není zase tak důležité, že jsou v článku hrubky, ale podstatný je obsah? Je to o smrti čtrnáctileté holčiny, dítěte, které mělo celý život před sebou. Přečtěte si o tom jak ti zasr.... němčouři v Mauthausenu popravovali a hrubky už řešit nebudete.

Pátek, 2. října 2020, 20:02Odpovědět

Miroslav Heyduk

...a mediální patolízalové sametový pučistů, jako chytří árijci opět účelově překrucují lidské hodnoty...dívka Jindřiška Nováková NEBYLA POPRAVENA, ALE ZAVRAŽDĚNA

Pátek, 2. října 2020, 19:19Odpovědět

Michala Ondr

Pokud autorka chce, aby její článek někdo četl, možná by si ho po sobě nejdříve mohla přečíst ona sama.

Pátek, 2. října 2020, 08:38Odpovědět

Otakar Obr

Pokud chceme uctít památku mladé dívenky, neměli bychom mít v článku hrubky. Památka toho děvčátka si to nezaslouží. Tragikomické ovšem je, že pamětní deska je na škole, kde se snad skrývá nějaký češtinář.

Pátek, 2. října 2020, 01:05Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.