Počasí dnes14 °C, zítra10 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Praha 5 bude na jaře kontrolovat problémová místa s narkomany. Zatím na to počítá se dvěma lidmi

Praha 5 plánuje od dubna nasadit pracovníky, kteří se budou pohybovat na místech s velkou koncentrací drogově závislých a řešit problémové situace. Radnice na zajištění pracovníků vypíše tendr, mělo by jít o lidi s potřebným výcvikem pro komunikaci se závislými a řešení konfliktních situací.

Budou to lidé, kteří by měli být poučení, jak s drogově závislými komunikovat, jak se k nim chovat, případně i vyhodnotit, pokud by byl potřeba zásah jiných složek," vysvětila starostka městské části Radka Šimková (Praha 5 Sobě) . Tendr podle ní cílí hlavně na sociální podniky a v podmínkách je zajištění minimálně dvou pracovníků, bude však záležet na podaných nabídkách. „Je možné, že jich bude i více," řekla Šimková.

Nejproblémovějšími lokalitami v Praze 5 jsou nyní park Na Skalce na Smíchově a Husovy sady v Košířích, kde se podle starostky budou pracovníci pohybovat především. „Primárně počítáme, že by byli tam, ale máme v podmínkách, že můžeme lokality měnit podle potřeby," dodala Šimková. Vedle zmíněných oblastí si v poslední době na zvýšený počet uživatelů drog začali stěžovat také například obyvatelé Barrandova.

V Praze by měla brzy vzniknout dvě až tři nová centra pro závislé, říká předseda protidrogové komise Bém

V Praze by měla v dohledné době vzniknout dvě až tři nová kontaktní centra pro drogově závislé, bez rozšiřování sítě adiktologické pomoci není možné řešit problém koncentrace uživatelů drog pouze na několika místech. V diskusi o problému s...

Pracovníci budou kromě řešení problémových situací také monitorovat pořádek a podle stupně proškolení buď upozorňovat kompetentní složky na poházené použité injekční jehly a stříkačky, nebo je rovnou sami likvidovat.

Minulé vedení Prahy 5 po tlaku místních obyvatel vypovědělo předloni nájem kontaktnímu centru pro drogově závislé Progressive v Mahenově ulici, nyní v městské části funguje ještě centrum Sananim v ulici Na Skalce. Problémové je z pohledu místních a radnice také fungování ordinace v Bieblově ulici na Smíchově, která nabízí závislým substituční léčbu. Šimková řekla, že se chystá v březnu sejít se zástupci ordinace a probrat případné úpravy jejího fungování.

Prahy 5 chce hlídat dva parky kvůli narkomanům. Plánuje najmout pracovníky

Nová starostka Prahy 5 Radka Šimková (Praha 5 Sobě) zvažuje, že městská část v souvislosti s velkým počtem uživatelů drog najme pracovníky, kteří by měli na starosti udržování pořádku v problémových místech. Konkrétně by šlo o park Na Skalce na...

V Praze dlouhodobě schází větší síť kontaktních center pro drogově závislé, která nabízejí výměnu injekčního materiálu a zdravotní či psychologickou pomoc. Jejich absence podle odborníků situaci na ulicích zhoršuje. Od roku 2009 byla zrušena centra v Praze 1, 7, 2, 5 a 11 a po ukončení činnosti Progressivu zbyla v metropoli již jen dvě, jedno na Smíchově a druhé v ulici Karolíny Světlé v Praze 1.

Nynější koalice na magistrátu postavila do čela protidrogové komise bývalého primátora, psychiatra a adiktologa Pavla Béma (ODS), který se podle svých vyjádření snaží najít místa pro několik dalších center, aby byla síť služeb dostupnější a rovnoměrněji rozmístěna po metropoli.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Eva Hradilová

Štítky narkomani, dohled, Praha 5, kontrola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Praha 5 bude na jaře kontrolovat problémová místa s narkomany. Zatím na to počítá se dvěma lidmi  |  Praha 5  |  Z kraje  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.