pondělí 4. července 2022 Prokop

Oprava dolní části Václaváku bude hotová do poloviny září

Rekonstrukce dolní části pražského Václavského náměstí, která začala v dubnu 2020, by měla být hotová 15. září. Město potřebuje dodělat napojení kolejí, které by v budoucnu měly sloužit pro návrat tramvají. Novinářům to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Magistrát spustil na zrekonstruovaném prostoru novou fontánu a pítko.

Fontána bude tryskat do pozdního podzimu

Město připravuje návrat tramvají do horní části náměstí, kterou rekonstrukce teprve čeká. Zároveň při nynějších úpravách nechalo vytvořit slepé koleje i ve spodní části, kam by se tramvaje měly výhledově také vrátit. Chabr dodal, že v prostoru při křížení s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí, kde se stále pracuje, přibudou lavičky a další mobiliář.

Magistrát minulý týden spustil fontánu, které má umožnit lidem ochlazení. Její provoz má na starosti městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). „Systém je navržen tak, aby byl velmi ekologický. Je tam cirkulační uzavřená nádrž na 2000 litrů vody, takže voda, která vyteče, zase stéká zpátky dolů a jen se doplňují přirozené odpary," řekl radní. Fontána bude tryskat zhruba od dubna do pozdního podzimu, zimní provoz její konstrukce neumožňuje.

FOTO, VIDEO: Slavnostní zahájení rekonstrukce Václaváku dnes rozháněli policisté

Dnes o půl jedenácté dopoledne začala tisková konference k zahájení rekonstrukce Václavského náměstí. Setkání pro novináře probíhalo přímo ve spodní části Václaváku. Už během proslovů prvních řečníků přijela k místu policejní auta,...

Ve fontáně je voda nezávadná, v pítku pitná

Šéf THMP Tomáš Jílek doplnil, že voda je zdravotně nezávadná, ale nikoliv pitná. Napít se lidé mohou v nedalekém pítku napojeném na vodovod. Fontána je bezbariérová a voda tryská přímo ze země, takže se v ní kolemjdoucí mohou v letních měsících osvěžit. THMP budou od města přejímat správu dalších vodních prvků, zejména těch, které jsou elektronicky řízeny.

Předloni zahájená rekonstrukce přinesla na spodní část náměstí kromě fontány a pítka také novou dlažbu, stromy či lavičky. Vychází z projektu od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl v roce 2005. Podle loňských informací se práce proti původnímu rozpočtu 330 milionů korun prodraží o více než 100 milionů, a to zejména kvůli dodatečnému rozhodnutí vybudovat tramvajové koleje. Magistrát plánuje rekonstrukci také ve zbylé části náměstí, zatím však není jasné, kdy začne.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto IPR Praha

Štítky oprava, Václavské náměstí, fontána, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.