Zastupitelé Prahy 1 schválili projekt s názvem Corrency, jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších obyvatel. Mezi 2 tisíce obyvatel rozdělí dva miliony korun.
„Pilotní fáze projektu využije veřejné prostředky Prahy 1 ve výši 2 milionů korun, které prostřednictvím kreditů ve výši tisíc korun rozdělí dvěma tisícům obyvatel naší městské části. Obyvatelé pak budou své kredity při nákupech v provozovnách zaregistrovaných do projektu využívat tak, že pokud například bude jejich útrata činit 100 korun, 50 korun zaplatí ze svého a 50 uhradí pomocí kreditu,“ popsal radní pro podporu podnikání Prahy 1 Karel Grabein Procházka.
Pilotní fáze projektu podle něj proběhne v období od května do konce června a ověří celkové nastavení jednotlivých parametrů. „Cíle projektu, tedy i jeho pilotní fáze jsou jasné – podpora jednotlivých provozoven, udržení a posílení koupěschopnosti obyvatel Prahy 1 a zároveň zmapování, které zboží, které služby a kde obyvatelé vyhledávají,“ popsal Grabein Procházka, podle něhož má radnice zájem hlavně o podporu provozoven ze sítě tzv. občanské vybavenosti.
„Po několika etapách podpory našich živnostníků a podnikatelů během uplynulých dvou let jsme už od podzimu připravovali s realizačním týmem projekt Corrency, a to jako další reakci na dopady onemocnění covid-19. Jak se ale v uplynulých týdnech ukázalo, situace je nyní ještě podstatně vážnější než na podzim a projekt Corrency potřebnější,“ upozornil starosta Prahy 1 Petr Hejma. „Minulé dva roky byly naše pro podnikatele kvůli koronavirové pandemii velmi obtížné, a když už se zdálo, že se vše obrací v lepší, postihly naši ekonomiku nejprve vysoká inflace a následně ruská válka na Ukrajině a její dopady,“ dodal.
„Na projektu oceňujeme tři hlavní věci. Za prvé nejde o čistou dotaci, ale o posílení motivace lidí k utrácení na území Prahy 1. Za druhé, pokud si někdo zaslouží podporu, tak jsou to podnikatelé v Praze 1, koronavirem nejpostiženějším regionu. A za třetí, projekt poskytne velmi dobrá data o provozovnách, které občané opravdu chtějí a které oceňují,“ vyzdvihl Hospodářské komory České republiky Tomáš Prouza.
Corrency, unikátní projekt na oživení lokální ekonomiky, byl poprvé otestován na jaře 2021 v Kyjově. Mezi více než 1 500 kyjovských občanů bylo tehdy ve formě kreditů (correntů) rozděleno 800 tisíc korun. Do místní ekonomiky se nakonec dostaly 2 miliony korun, když obyvatelé k jedné obdržené koruně průměrně přidali 1,2 koruny ze svého.
Autorem systému Corrency je internetový podnikatel, inovátor finančního sektoru a spoluautor první elektronické peněženky v Evropě Pepe Rafaj. Jeho spolupracovníkem je spoluzakladatel finanční společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.