Po 24. 8. 2026Bartoloměj
Z kraje

Vysokoškolské koleje na Strahově projdou přestavbou. Vláda se tomu bude věnovat, slíbil Babiš

MMichal Šverdík1 minuta čtení8. 2. 2026, 10:27
5edbe9fb-42d0-41f7-bc6c-8025b47b9162
5edbe9fb-42d0-41f7-bc6c-8025b47b9162 · Foto: ČVUT

Studentské koleje na Strahově projdou zásadní přestavbou. Budovy už jsou za hranou své životnosti, trpí provozními nedostatky a nedostačují nárokům na současné vysokoškolské kampusy. Podporu slíbil premiér Andrej Babiš.

Na rekonstrukci kolejí se shodli nový rektor ČVUT Michal Pěchouček, premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), kteří navštívili Fakultu architektury ČVUT. 

"Chceme, aby se Strahov proměnil v moderní akademické bydlení, kde najdou zázemí nejen studující, ale také někteří přednášející a akademici. Z našich dosavadních poznatků vyplývá, že studenti a studentky potřebují mimo ubytování také místo pro studium a společné setkávání. Chceme jim v tom vyjít vstříc, protože právě sdílením vznikají ty nejlepší nápady," vysvětlil Pěchouček.

Koncept řešení pro kapacitně největší koleje v Evropě hledali i sami studenti a studentky architektury. 

Revitalizaci celého areálu strahovského kampusu řešil Ateliér Kordovský. Dnes je to jediná souvislá plocha s velkým potenciálem, ve hře je nejen výstavba kvalitních ubytovacích kapacit, ale také zařízení pro vědu, sport nebo volnočasové aktivity. Až začne z Malovanky na strahovský kopec jezdit tramvaj, napojí se koleje navíc na dejvický kampus.

Vláda chce věc řešit co nejrychleji. "Je chyba, že se s přestavbou strahovských kolejí čekalo tak dlouho, jsou v opravdu špatném stavu. Je i vládní prioritou, aby se s touto stavbou začalo co nejdřív," potvrdil Babiš.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Psík spadl z balkonu, majitelka se ho pak zřekla. O jeho život teď bojují v útulkuSpolečnost

Psík spadl z balkonu, majitelka se ho pak zřekla. O jeho život teď bojují v útulku

Jsou mu teprve dva roky, už ale zažil obrovské trápení. V útulku městské policie právě bojuje o život kříženec jorkšírského teriéra, kterého našli po pádu z třetího patra. Krvácel do bříška, měl otevřenou zlomeninu. A k tomu se ho jeho majitelka vzdala.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook