Počasí dnes24 °C, zítra22 °C
Neděle 11. června 2023  |  Svátek má Bruno

Pořadatele protivládních demonstrací Vrabela dnes zadržela policie

Policie dnes zadržela pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela. Informaci potvrdil redakci člověk z jeho okolí. Podle vyjádření mluvčího policie je zadržený podezřelý ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, kterého se měl dopustit na sociálních sítích koncem listopadu. O zadržení osoby s ročníkem narození 1977 informovala policie dnes na svém twitterovém účtu.

„Policisté dnes odpoledne zadrželi muže ročník narození 1977 pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, kterého se měl dopustit na sociálních sítích koncem listopadu. Nyní s ním budou probíhat standardní úkony v rámci trestního řízení,“ potvrdil mluvčí policie Jan Rybanský.

Čeho konkrétně se měl Vrabel dopustit, není jasné. Už během listopadu se ale policie zabývala jeho slovy o použití jaderných zbraní. „Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček,“ řekl tehdy Vrabel v jednom ze svých videí na facebookovém profilu.

Vrabel měl ještě v sobotu skončit na výslechu. Policie protivládního aktivistu zadržela po sobotní demonstraci, kterou pořádal v centru Prahy. Po necelých dvou hodinách proslovů se demonstranti vydali na pochod z Václavského náměstí k úřadu vlády, kde mimo jiné zapálili svíčky za muže, který se tam loni na podzim zastřelil. Demonstraci organizoval právě Ladislav Vrabel a spolek ČR na 1. místě. Řečníci, kteří na ní vystoupili, kritizovali vládu a prezidentského kandidáta Petra Pavla. 

Na akci dohlíželo velké množství policistů, v Myslíkově ulici se připojili i těžkooděnci. Po cestě polili dva mladí lidé Vrabela a lidi kolem něj modrou a žlutou barvou, přítomný policista podle organizátora nechal pachatele utéct, i když ten se následně sám přihlásil. Při pochodu účastníci skandovali hesla jako „Hanba vládě!“, „Fiala za mříže!“, „Máme toho dost!“ a krátce i „Čechy Čechům!“.

Vrabel soud neobměkčil

Ladislav Vrabel aktuálně čelí také dalšímu problému poté, co mu soud začátkem roku zrušil proces oddlužení. Vrabel čelil až do roku 2021 více než dvěma desítkám exekucí. Později na sebe podal insolvenční návrh, který byl schválen. Z téměř třímilionového dluhu měl splatit třicet procent. Kvůli nerespektování rozhodnutí mu ale nebude dovoleno oddlužení dokončit a Krajský soud v Českých Budějovicích minulý týden prohlásil konkurz na jeho majetek.

Podle insolvenčního správce za sedmnáct měsíců zaplatil Vrabel jen zhruba půl procenta dlužné částky. Vrabel nejprve soud označil za politický proces, po napomenutí svým advokátem se ve svých vyjádřeních mírnil.

„Soud nedospěl k závěru, že by dlužník činil vše, co je v jeho silách, aby uspokojil věřitele. Ze 17 měsíců období, kdy jste měl posílat splátky, byly měsíce, kdy jste do oddlužení neposílal žádné prostředky,“ řekl před týdnem soudce Zdeněk Strnad.

Vrabel podle svých slov v tento moment nevlastní žádný majetek, nemá v tuzemsku založený bankovní účet a na tom srbském, který používá, má do 100 euro. Nově se podle svých slov živí jako realitní makléř ve firmě Capitan Finance, která patří jeho ženě, Srbce Bojaně Vurdelja. Firma sídlí na známé adrese Rybná 716/24, kde má virtuální sídlo několik tisíc firem. Společnost Capitan Finance koupila Vurdelja v prosinci loňského roku a Vrabela v ní zaměstnala o měsíc později.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michal Sváček/Mafra/Profimedia

Štítky policie, Ladislav Vrabel, Petr Pavel, Úřad vlády České republiky, Česko, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.