Pražský dopravní podnik (DPP) bude pomocí speciálních biosenzorů zjišťovat v MHD přítomnost nového koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. V dubnu odebere z tramvají, autobusů, vlakových souprav i ve stanicích metra asi 500 vzorků z povrchů i ze vzduchu uvnitř dopravních prostředků. Podnik na projektu spolupracuje s Fyzikálním ústavem Akademie věd. Na přelomu května a června by pak měly být k dispozici výsledky. DPP v boji proti covidu v uplynulém roce zintenzivnil úklid vozů, které například čistí ozónem či dezinfikuje.
Generální ředitel DPP Petr Witowski uvedl, že zahraniční studie potvrzují, že MHD není zdrojem šíření covidu-19 a pravděpodobnost nákazy je malá. V České republice podle něj neexistuje studie o šíření covidu v MHD. „Proto jsme se rozhodli takovou studii ve spolupráci s fyzikálním ústavem realizovat. Inspirovali jsme se v Londýně,“ uvedl. Tam se koronavirus v MHD nepotvrdil.
Čtvrtek, 25. března 2021, 09:00
Praha nakoupila respirátory, které distribuuje ve stanicích metra. Jeden respirátor prodává lidem za deset korun. Podle Aarona Günsbergera, který se zabývá testováním respirátorů, jsou respirátory distribuované v metru kvalitní a jejich cena je...
Přítomnost viru bude podnik zjišťovat stěry z tyčí, madel, sedadel, ovládacích tlačítek či terminálů na jízdenky. Ve stanicích metra pak z ovládacích tlačítek, výtahů, madel eskalátorů a ze schodů nebo laviček a infopanelů na nástupištích. Pro detekci viru ze vzduchu použijí zařízení vyvinuté fyzikálním ústavem spolu s Národním centrem kompetence MATCA. „Jejich (biosenzorů) základem je speciálně navržený polymerní nanokartáč, který cíleně zachycuje částice koronaviru obsažené ve zkapalněném vzorku, vše ostatní ignoruje,“ uvedl vedoucí výzkumu z fyzikálního ústavu Alexandr Dejneka.
Vědci v dubnu odeberou stěry 150 vzorků v autobusech, stejný počet v tramvajích a stovku ve vlacích. Nejméně, padesátku, pak v metru. Kromě toho provedou také 50 odběrů ze vzduchu jak v dopravních prostředcích, tak v prostoru metra. Odběry vzduchu budou provedeny za plného provozu s cestujícími, stěry ihned po odstavení vozidla.
DPP pro odběry vybral linky a stanice metra poblíž velkých pražských nemocnic. Jedním z nich bude například obratiště Březiněveská. Tam končí tramvaje číslo 3 a 24, které jezdí okolo Fakultní nemocnice Na Bulovce a Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Pro autobusy bude jedním z odběrových míst terminál Želivského. Vlakové soupravy se budou testovat v depech Kačerov a Hostivař a odběry ve vestibulech a nástupištích jsou naplánovány například na Karlově náměstí, na Budějovické nebo Kačerově.
Vzorky budou zkoumat vědci z fyzikálního ústavu akademie v laboratořích Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Ve spolupráci s těmito pracovišti provedou testy pomocí biočipů a současně kontrolní analýzu metodou PCR a kultivaci pro stanovení infekčnosti podezřelých vzorků,“ uvedl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Lepší by bylo, kdyby přidali autobusy, aby se v nich pak lidé netísnili. Zažívám to téměř každý den - viz linka busu 175 v ranní a odpolední "špičce". Interval je 13-20 minut a zejména odpoledne, když jede od Flory přes Ruskou ul., kde je Vinohradská nemocnice, tak bývá dost plný a to i lidí, kteří právě jdou z testování a očkování...