pondělí 25. května 2020 Viola

Potraviny ani pes vás koronavirem nenakazí, vyvrací nepodložené informace veterinární správa

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem se objevují nepodložené zprávy o možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. Podle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat neexistuje žádný důkaz o tom, že by to tak skutečně bylo.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. První tři lidé se z nemoci zcela vyléčili, naopak jiní tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, uvedlo na twitteru ministerstvo zdravotnictví.

„Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka,“ řekl tiskový mluvčí státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Domácí kočky a psi mohou být v testech na nový typ koronaviru pozitivní, nákazu ale nepřenáší na člověka. Na základě svého výzkumu to uvádějí vědci z čínského Hongkongu.

Podle České televize prokázala únorová analýza u jednoho psa zkoumaného v Hongkongu, že má velice nízké množství viru, který se v něm zřejmě nemnožil a že tedy o případ přenosu ze člověka na zvíře šlo. Toto množství je tak malé, že nestačí k přenosu nákazy na dalšího člověka, uvádí vědci. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, vir, zdravotnictví, nákaza, pes, potraviny, SVS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.