středa 12. května 2021 Pankrác

Potraviny ani pes vás koronavirem nenakazí, vyvrací nepodložené informace veterinární správa

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem se objevují nepodložené zprávy o možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. Podle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat neexistuje žádný důkaz o tom, že by to tak skutečně bylo.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. První tři lidé se z nemoci zcela vyléčili, naopak jiní tři pacienti nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu, uvedlo na twitteru ministerstvo zdravotnictví.

„Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka,“ řekl tiskový mluvčí státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Domácí kočky a psi mohou být v testech na nový typ koronaviru pozitivní, nákazu ale nepřenáší na člověka. Na základě svého výzkumu to uvádějí vědci z čínského Hongkongu.

Podle České televize prokázala únorová analýza u jednoho psa zkoumaného v Hongkongu, že má velice nízké množství viru, který se v něm zřejmě nemnožil a že tedy o případ přenosu ze člověka na zvíře šlo. Toto množství je tak malé, že nestačí k přenosu nákazy na dalšího člověka, uvádí vědci. 

Ohodnoť článek

Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, vir, zdravotnictví, nákaza, pes, potraviny, SVS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.