Tři nové včelí úly, které jsou domovem pro devadesát tisíc včel, se od léta nacházejí na střeše pražského hotelu Marriott. Instalaci úlů předcházely dlouhé měsíce příprav, vzdělávání i nutných administrativních kroků. Včely se na střechách pražských budov zabydlují stále častěji. Úly najdeme na budovách hotelů, obchodních center nebo úřadů.
Střecha pražského hotelu Marriott se stala domovem pro devadesát tisíc včel. Dohlížet na ně bude Peter Mikuláš, zástupce šéfkuchaře místní restaurace. „Včelařství mě vždy lákalo a když se naskytla příležitost pořídit si vlastní včelstva v rámci našeho hotelu, neváhal jsem ani minutu. Věříme, že včely skvělým způsobem zapadají do našeho konceptu soběstačnosti a udržitelnosti,” uvedl Peter Mikuláš v tiskové zprávě.
Včelí úly ve městech nejsou žádnou novinkou a střešní včelařství je stále na vzestupu. Města totiž včelám mohou nabídnout několik výhod a daří se jim v nich. „Důvodem je především různorodá skladba rostlin, kterou městská zeleň nabízí, a včelám tak poskytuje pestrou pastvu,” dodal Mikuláš.
Než se úly dostaly na střechu hotelu, museli pracovníci podstoupit nutné legislativní a administrativní kroky a absolvovat vzdělávací proces. Povinná jsou i veterinární hlášení.
Dnes už se včely úspěšně zabydlují a před zimou jsou ve skvělé kondici. Příští rok už by včely ze střechy hotelu mohly vyrobit až několik desítek kilogramů medu. Konečné množství však bude záviset na počasí nebo celkové síle včelstva.
V Praze najdeme včelí úly na střechách hotelů, obchodních center, úředních budov nebo běžných domů. Včely bydlí například na střechách radnice Prahy 3 nebo pražského magistrátu a podle odborníků jsou nezbytným prvkem pro udržení biodiverzity. Včely ve městech jsou navíc méně náchylné k různým onemocněním a jsou mnohem méně vystavovány pesticidům, které se využívají v zemědělství.
O své bezpečí se lidé kvůli včelám bát nemusejí. „Rojící se včely nejsou zdaleka tak nebezpečné, jak se traduje. Neútočí, ale hledají nový domov, a jestliže se usadí třeba na autě či jinde, je to jen mezipřistání, doba, která slouží včelím zvědům, aby našli vhodné místo pro usídlení,“ uvedl pro web pražského magistrátu odborník na včely Jiří Cafourek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.