Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo metodiku pro krátkodobé pronájmy

Autoři | Foto pixabay.com, JanClaus

Aplikace Airbnb a jí podobné nabízejí krátkodobý pronájem v běžně zařízených bytech. To, co původně začalo jako možnost si občas přivydělat krátkodobě prázdným pokojem nebo bytem se v posledních letech proměnilo v plnohodnotný trh. Kritikům tohoto systému vadí hned několik věcí.

Krátkodobé pronájmy jsou trnem v oku ombudsmana i Pražanů

Pro sousedy je nepříjemné, že se jim v domě střídá velké množství neznámých osob. Z legálního pohledu se navíc provozovatelé takového ubytování vyhýbají přísným pravidlům, která musí dodržovat hotely.  „Na ubytovací služby se například vztahují přísnější pravidla v oblasti požární ochrany. Z hlediska živnostenského zákona se zase mohou majitelé dopouštět nedovoleného podnikání, pokud za sdílené bydlení skrývají soustavnou komerční činnost,“ upozornil ombudsman Stanislav Křeček v tiskové zprávě. „A problém je tady i z pohledu stavebního zákona, protože využívat místa určená k trvalému bydlení na krátkodobé pronájmy hotelového typu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím dané stavby, je nezákonné,“ dodal Křeček.

Vlastníkům takových bytů pokuta ve výši několika set tisíc korun

Nová metodika shrnuje možnosti a povinnosti právě stavebních úřadů.  „Vydaná metodika  pro stavební úřady a její uplatňování může pomoci účinně zabránit tomu, aby se velké množství bytů, zejména v centru Prahy, změnilo v hotelové apartmány, což má negativní dopad na ceny bydlení, a navíc způsobuje vylidňování centra města a obtěžuje stávající obyvatele, kteří trvale v domech bydlí,“ doplnila v tiskové zprávě pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (ODS).

Po změnách volá vedení města už dlouho

Už v minulosti se ke krátkodobým pronájmům kriticky vyjadřovali politici i široká veřejnost. Obě skupiny volaly po řešení. To se nyní s novou metodikou o něco přiblížilo.

Ombudsman v tiskové zprávě připomíná, že se lidé mohou s podezřením na takovou aktivitu obracet na živnostenský úřad. Vlastníkům, kteří užívají stavbu za jiným účelem, než se kterým byla stavba zkoulaudována hrozí až půlmilionová pokuta.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Airbnb, ombudsman, bydlení, Prajha, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, tisková zpráva, Stanislav Křeček, Praha, Zdeněk Hřib, Hana Kordová Marvanová, ODS, Městský soud v Praze

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.