Česká asociace streetwork v souvislosti s ukončením nájmu kontaktnímu centru pro drogově závislé v Mahenově ulici v Praze 5 vyzvala v otevřeném dopisu radnici Prahy 5 k tomu, aby kontaktnímu centru prodloužila výpovědní lhůtu a ve spolupráci s pražským magistrátem našla nové prostory, kde by mohlo fungovat. Vyplývá to z dopisu adresovaného starostce páté pražské městské části Renátě Zajíčkové (ODS), který poskytla ředitelka ČAS Martina Zikmundová.
Kontaktní centrum (KC) v Mahenově ulici blízko tramvajové zastávky U Zvonu provozuje téměř 20 let nezisková organizace Progressive. Vedení Prahy 5 o ukončení nájmu centru rozhodlo letos v červenci s tím, že organizace musí prostory vyklidit do šesti měsíců, sdělila Zajíčková. Městská část kritizuje přítomnost velkého množství drogově závislých v oblasti dlouhodobě.
„Tento krok (ukončení činnosti kontaktního centra v Praze 5 bez jakékoliv náhrady) není účinným řešením situace, naopak současný stav nejen v rámci městské části Praha 5, ale i v dalších částech Prahy významně zhorší," uvedla Martina Zikmundová.
Spolu s ředitelem organizace Progressive Vojtěchem Janouškovcem proto ČAS doporučuje, aby Praha 5 stávajícímu centru v Mahenově ulici prodloužila výpovědní lhůtu z nynějších šesti na 12 měsíců. Za tu dobu by se měly najít nové prostory pro KC, které by byly v majetku Prahy 5 nebo pražského magistrátu.
V případě uzavření KC v Praze 5 bez vzniku nového v jiných prostorách budou podle Zikmundové a Janouška obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, hůře dostupné podpůrné sociální služby. Ohroženo podle nich bude mimo jiné i veřejné zdraví, a to kvůli vyššímu riziku šíření infekčních onemocnění.
Zajíčková dlouhodobě kritizuje fakt, že ze tří KC v české metropoli jsou dvě v Praze 5, kde se také nachází ordinace substituční léčby. Situaci s narkomany v metropoli by podle ní měl řešit magistrát vybudováním sítě míst, kde se budou nabízet adiktologické služby. Zajíčková spolu se zástupci Prahy 1 a 2 podepsala v roce 2021 deklaraci, v níž k tomu signatáři vyzývali. K řešení situace s narkomany v ulicích Prahy vyzývali v petici tehdy i někteří občané města.
Plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území hlavního města rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu, představil magistrát letos v červnu. Podle Zajíčkové je tak za situace, kdy má metropole připravenou koncepci rozvoje adiktologických služeb na svém území, „ukončení provozu přetíženého centra, které nezvládá své základní poslání a zatěžuje své okolí, dalším logickým krokem", uvedla nyní na svém Facebooku.
Podle strategie, kterou nedávno přijalo vedení magistrátu, by se počet KC v Praze měl zvýšit alespoň na devět. Nová KC pro osoby se závislostí měla podle plánů magistrátu vznikat během let 2023 a 2024, avizovala v červnu pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě), v jejíž gesci sociální věci v Praze jsou. Stávající KC měla podle Johnové postupně snižovat svou kapacitu.
Nynější kapacita nabízených adiktologických služeb je podle poskytovatelů těchto služeb v metropoli nedostatečná. Podle analýzy, kterou letos na jaře zpracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bylo v roce 2021 klientem kontaktních center v Praze asi 7 tisíc lidí, o rok dříve to bylo asi 6 tisíc. Dalších zhruba 10 tisíc lidí trpících závislostmi loni v Praze využilo terénních programů, ambulantních a podobných adiktologických služeb.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tohle je vizitka Chátry 77 - až sem jsme to dopracovali - feťáci, 150 tisíc bezdomovců včetně dětí, rozkradený, zadlužený, zkorumpovaný a zdevastovaný stát.