Krizový štáb hlavního města Prahy dnes doporučil ukončit fungování Krajského asistenčního centra pro uprchlíky ve Vysočanech. Mělo by se tak stát do dvou týdnů. Podle primátora Zdeňka Hřiba je to jediná možnost, jak dosáhnout přemístění uprchlíků do jiných krajů, které pro ně mají kapacity.
„Jediné manažerské rozhodnutí, které nám zbývá k tomu, abychom neregistrovali lidi na místech, kde se o ně už nemůžeme postarat, je skutečně řízeným a koordinovaným způsobem uzavřít Krajské asistenční centrum ve Vysočanech,“ uvedl na tiskové konferenci primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Chce podle vlastních slov najít cestu, jak motivovat uprchlíky, aby se efektivně rozložili po České republice. Ta relokace by měla týkat asi 30 tisíc uprchlíků, kteří jsou teď v Praze.
Hlavní město se podle něj nachází ve specifické situaci oproti jiným krajským městům, protože kapacity jsou přetížené jak přímo městě, tak i okolo ve Středočeském kraji. „Říkáme to, už dva a půl měsíce. Uprchlíků je v Praze zhruba čtyřikrát více než v některých jiných krajích. Situaci je nutno řešit, jinak hrozí narušení sociálního smíru a problémy, které povedou k bezprecedentnímu nárůstu populismu, jaký jsme tady ještě neviděli,“ uvedl primátor.
Hřib uvedl, že s ním v této otázce souhlasí i samotný ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis. „I ukrajinský velvyslanec vnímá, že kapacity v Praze už nejsou. I on doporučuje svým krajanům, aby ti kteří prchají před válkou využili jiných asistenčních center,“ řekl Hřib.
Vláda mu oznámila, že motivace pro přesun uprchlíků, které nejsou tak zasažené jako hlavní město Praha, nejsou možné z právních důvodů. „Podrobné zdůvodnění nám nebylo sděleno,“ dodal Hřib.
Chce proto jednat přímo s premiérem Petrem Fialou (ODS). „Požádal jsem o schůzku premiéra Fialu, z mého pohledu se o to musí věnovat premiér přímo. Jde o koordinaci ministerstev, samospráv a spolků,“ vysvětlil.
Asistenční centrum bude zavřeno tak dlouho, dokud nejde k vyrovnání zátěže, tedy rovnoměrnému přesunu lidí.
Krajské asistenční centrum pro uprchlíky začalo fungovat 1. března v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. O tři dny později se přesunulo do Kongresového centra na Vyšehradě a 14. dubna našlo nový domov ve Vysočanech. Celkem v něm odbavili na 90 tisíc uprchlíků. Jejich počty ale v posledních dnech klesaly, v pondělí to bylo 480 lidí, v úterý 390.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.