Ve věku 104 let zemřel v neděli 23. ledna Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé světové války věznili nacisté a po únoru 1948 komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Podle mluvčí organizace Junák Barbory Trojak byl nejstarším skautem v Česku a mimořádným člověkem.
„23. ledna 2022 odešel k věčnému táborovému ohni bratr Eduard Marek - Hroznýš, držitel nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka a nejstarší skaut v Česku,“ uvedla mluvčí skautské organizace. V dalších dnech zveřejní informace o posledním rozloučení.
Eduard Marek se narodil v roce 1917 v Praze. V roce 1936 nastoupil jako dobrovolník na vojnu k prvnímu leteckému pluku TGM, po demobilizaci v roce 1939 se ujal vedení rodinné realitní kanceláře. Za války byl tři měsíce vězněn za pomoc židovskému kamarádovi, ilegálně působil ve skautu a zúčastnil se Pražského povstání.
Úterý, 5. ledna 2021, 16:00
Na Moravě se stal zázrak. Gastrozázrak. Narozdíl od náboženských zjevení za ním však nestojí nadpřirozená síla, ale “obyčejná” lidská práce. Tvrdá práce, která se vyplácí, řeklo by se. To bychom však nesměli žít v České republice v roce 2020. Ondřej...
Po válce obnovil svou realitní kancelář a vedl junácký oddíl. Po komunistickém puči v únoru 1948 spoluzakládal odbojovou skupinu, následující rok byl zatčen a za takzvanou protistátní činnost odsouzen na deset let, na svobodu se dostal za sedm let. Spolu s ním byla odsouzena i jeho manželka, jejich tehdy pětiletý syn skončil v ústavu v Počernicích, popsala osud Eduarda Marka organizace Paměť národa, která sbírá svědectví pamětníků minulého století.
Marek, který měl přezdívku Hroznýš, byl celoživotním skautem. Myšlenky hnutí udržoval i během dlouhých let, kdy byl skauting v českých zemích zakázaný.
„Po dlouhá léta byl Hroznýš aktivním návštěvníkem táborů, vzdělávacích kurzů a dalších skautských akcí, na nichž inspiroval mladší generace svým životním příběhem, nadhledem i neuvěřitelnou energií. V roce 2019 představili čeští skauti a skautky jeho příběh také na Světovém skautském jamboree v USA,“ uvedl na webu Junák.
Neděle, 16. ledna 2022, 13:00
Festival Věčná naděje, který připomíná především díla skladatelů tvořících v koncentračních táborech, zahájí 15. února akordeonista Ladislav Horák. V sále Pražské konzervatoře ho doprovodí Komorní orchestr Pražské konzervatoře, který vedl dirigent...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.