pondělí 4. července 2022 Prokop

Veřejnost se v Praze loučí s Dušanem Kleinem. Poslední sbohem režisérovi přišli dát Uhlíř, Táborský či Strach

Veřejnost se dnes od 11 hodin ve strašnickém krematoriu loučí s filmovým režisérem Dušanem Kleinem. Režisér a scenárista, kterého nejvíce proslavili filmoví Básníci, zemřel 9. ledna ve věku 82 let. Dnešní rozloučení pro veřejnost, kolegy a přátele navazuje na pohřeb, který proběhl v úzkém rodinném kruhu již minulý pátek.

Do strašnického krematoria se s úspěšným režisérem přišly rozloučit desítky lidí. Mezi nimi se objevily i slavné tváře jako Jaroslav Uhlíř, Jiří Strach či Miroslav Táborský. Ačkoliv se jedná o spíše komorní rozloučení, vstup do areálu je hlídán strážníky a policisty.

Součástí smutečního obřadu je vystoupení Kleinova studenta a režiséra Jiřího Stracha. Hudební doprovod obstarává osobně Petr Malásek. „Obřadní síň bude otevřena po dobu hodiny a půl, takže se s režisérem Kleinem mohou rozloučit i ti, kteří nestihnou začátek nebo ti, kteří by chtěli přijít až po oficiální vzpomínce," uvedl už před rozloučením Miloslav Šmídmajer.

Podívejte se na první snímky Menzela, Třeštíkové či Kachyni. FAMU zveřejnila filmy svých žáků

Pražská FAMU na vlastní VOD platformě (systém videa na vyžádání) nazvané FAMU Films u příležitosti 75. výročí od založení školy zpřístupnila veřejnosti filmy svých absolventů a studentů od počátku vzniku po současnost. Na jednom místě je možné...

Z Kleinovy tvorby vynikají básníci nebo dobří holubi

Dušan Klein, který měl v posledních letech velké zdravotní potíže, na pražské FAMU vystudoval obor filmové režie a v letech 1975 až 1991 byl režisérem Filmového studia Barrandov. První tři části Kleinových básníků přilákaly do kin přes pět milionů diváků. Z další Kleinovy tvorby vyniká trpká satira Dobří holubi se vracejí z roku 1988. V hlavní roli s Milanem Kňažkem se odehrává v protialkoholní léčebně. Na začátku 90. let měl Klein úspěch s televizním detektivním seriálem Hříchy pro pátera Knoxe natočeným podle předlohy Josefa Škvoreckého.

Mezi jeho další úspěšné snímky patřilo filmové zpracování novely Bohumila Hrabala Andělské oči. Televizní tvorbě se věnoval hlavně v 90. letech, přinesla mimo jiné seriály Strážce duší, Manželské tonutí či Cukrárna. Klein pracoval i na seriálu Ulice. Přesto pro něj byla klíčová filmová tvorba.

O Českého lva za rok 2021 se utká 25 titulů. Nejvíce nominací má Zátopek a Okupace

Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2021, shodně 13, získal debut režiséra Michala Nohejla Okupace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky pohřeb, film, Strašnice, krematorium, Dušan Klein, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.