Pražská FAMU na vlastní VOD platformě (systém videa na vyžádání) nazvané FAMU Films u příležitosti 75. výročí od založení školy zpřístupnila veřejnosti filmy svých absolventů a studentů od počátku vzniku po současnost. Na jednom místě je možné zhlédnout studentské či absolventské snímky tvůrců jako jsou Věra Chytilová, Jan Švankmajer, Jan Němec, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Helena Třeštíková nebo Jan Prušinovský. Tuto novinku představila veřejnosti děkanka FAMU Andrea Slováková.
FAMU Films nabízí i nejaktuálnější filmy, mezi nimi studentským Oscarem oceněnou Dceru nebo krátké snímky Rudé boty či Příběh hrůzostrašné Eliz. Tyto dva snímky jsou nyní nominované na Ceny filmové kritiky a na Českého lva.
„Studentské filmy z FAMU, v zahraničí často oceňované, se k divákům mnohdy dostávají obtížně. FAMU Films nabízí možnost prezentace filmařů a jejich tvorby směrem k veřejnosti, pedagogům či uchazečům o studium. Postupně budeme přidávat snímky veškerých studentů a profilovat se jako další distribuční kanál,“ uvedla Alexandra Hroncová, vedoucí distribučního oddělení FAMU a autorka koncepce filmového portálu, na jehož vzniku se podíleli také studenti z několika kateder.
Pondělí, 17. ledna 2022, 17:00
Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2021, shodně 13, získal debut režiséra Michala Nohejla Okupace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes...
FAMU Films představuje studentské práce od hraných filmů přes dokumenty a animaci po experimentální filmy i videa shrnující principy studia. V nich vystupují například Petr Jarchovský, pedagog katedry scenáristiky a dramaturgie či vedoucí katedry režie Bohdan Sláma. V současné době portál nabízí více než 200 filmů, mezi nimi nechybí například snímky členů divadla Sklep, rané snímky Věry Chytilové či Drahomíry Vihanové, Karla Vachka, Karla Kachyni, Filipa Renče, Juraje Jakubiska, Jiřího Menzela, Dušana Kleina či Vojtěcha Jasného. Na platformě jsou k vidění také snímky zahraničních absolventů, kterým je například slovinský režisér Olmo Omerzu.
Některé z filmů, jako například studentské snímky Heleny Třeštíkové, mohou zájemci vidět poprvé. V nabídce budou i snímky Ještě nespíš? Davida Paynea a Postup práce Luna Sevnika aktuálně nominované v rámci Českého lva na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. V tomto roce FAMU Films nabídne také tematické filmové kolekce, a to například k výročím jednotlivých osobností. Portál momentálně operuje s českým obsahem a s možností zapnutí anglických titulků, v budoucnu však spustí i anglickou verzi. Předplatné činí 80 korun za měsíc, poplatek zahrnuje náklady na digitalizaci a licence k uveřejněným dílům a další náklady spojené s autorskými právy.
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) byla založena 28. listopadu 1946, vedle DAMU a HAMU je jednou ze tří fakult Akademie múzických umění. Aktuálně na FAMU studuje 435 českých a 94 zahraničních studentek a studentů. Za 75 let existence chodbami prošly tisíce studujících z více než 70 zemí světa. FAMU má v současné době 12 kateder. Od počátku je otevřená i zájemcům ze zahraničí, vystudovali ji například režiséři Agniezska Holland nebo Emir Kusturica. Tři čeští absolventi Miloš Forman, Jiří Menzel a Jan Svěrák získali Oscara.
Neděle, 16. ledna 2022, 07:00
Seriály o mladých, krásných a bohatých už nejsou dávno jen výsadou produkce USA, dvě novinky Netflixu o zlaté mládeži pocházejí z Mexika a z Německa. Příznivci detektivek se můžou přesunout do Velké Británie, kde na ně čekají neobjasněné případy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.