Pražané si v příštím roce připlatí za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Zvyšovat by se neměla cena tepla, která vzrostla již letos. Zdražování nyní nechystá Pražská energetika (PRE). Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.
Pátek, 26. listopadu 2021, 09:00
Jsou fotografie přeplněných popelnic v Praze důkazem odpadové krize, nebo zachycují „ojedinělou záležitost, kdy mezi jednotlivými svozy někdo na ulici vystěhuje půl obýváku“? Pražská ODS prezentuje, že svoz odpadu v Praze by měl od začátku roku...
Platby za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 Kč za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok. Větší nárůst ceny se promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. U vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.
Většině Pražanů se od příštího roku zvýší ceny za svoz odpadu. Město schválilo vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýší nejvíce u velkých kontejnerů na sídlištích, kde to bude zhruba na dvojnásobek, u těch nejmenších naopak klesnou. Lidé nyní platí podle velikosti kontejneru a četnosti svozu. Zákon dal obcím možnost cenu stanovit až na korunu za litr odpadu a měsíc, město sazbu stanovilo na 50 haléřů. Nově budou zcela zdarma hnědé popelnice na bioodpad. Dosud se cena svozu pohybovala mezi 25 a 74 haléři za litr v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozu.
Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Důvodem zdražení jsou zvyšující se ceny na velkoobchodních trzích. Zvýšení ceny se týká části domácností a maloodběratelů, kteří aktuálně využívají základní ceník Standard. Pro domácnost s ročním odběrem 0,4 MWh vzroste cena o 16 Kč. Domácnost s ročním odběrem 4 MWh si připlatí 39 Kč a ta s ročním odběrem 11 MWh potom 136 Kč.
Od nového roku ceny nebude měnit PRE. "Nestane se tak ani v únoru a pravděpodobně ani v březnu. Situace na trhu s elektřinou se však nevyvíjí příznivě, ceny pořád rostou a tak asi budeme muset reagovat. Zatím však není rozhodnuto, kdy přesně to bude a jak," sdělil mluvčí PRE Petr Holubec.
Ceny za teplo již letos od prosince zvýšila Pražská teplárenská, kdy si průměrná pražská domácnost připlatí měsíčně 250 až 350 Kč. Důvodem zdražení byl vývoj na trhu s energiemi. Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. Nová cena se podle vyjádření firmy v příštím roce zvyšovat nebude. Naopak, pokud by stát přistoupil ke kompenzaci povolenek, cena se může snížit.
Rada města naposledy schválila zvýšení nájemného v magistrátních bytech letos v lednu, přičemž vznikly výjimky například pro nejohroženější skupiny nájemníků, kterými jsou lidé se zdravotním postižením, senioři či nájemníci s nízkými příjmy. V příštím roce by se nájemné podle radního Adama Zábranského (Piráti) nemělo zvyšovat o více než o inflaci.
Vedení města se rozhodlo zvyšovat ceny za jízdenky v MHD již letos, kdy od 1. srpna zdražily jednotlivé jízdenky. Jízdenka na 30 minut zdražila z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdražily rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 Kč a 90 minutové z 32 na 42 Kč. Cena předplatních kupónů se nezměnila. Také v tomto případě by o tom musela rozhodnout rada.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.