středa 27. října 2021 Šarlota / Zoe

Českým nakladatelům chybí papír na knihy. Některé tituly možná do Vánoc nestihnou

Čeští nakladatelé se potýkají s nedostatkem papíru na výrobu knih a musejí kvůli tomu odkládat vydání některých titulů. Hrozí tak, že na vánočním trhu bude méně knih podobně jako loni, letos ovšem z jiného důvodu. Problém je podle nich v celé Evropě a zřejmě souvisí i s čínským trhem. Papír chybí tiskárnám v celém Česku. Pro velké nakladatele problém znamená výpadek tržeb v řádu milionů korun. Asociace českého papírenského průmyslu označila nedostatek tiskových papírů za nepravděpodobný.

Tiskárny hlásí například nedostatek lepenky

Problém pociťuje třeba Euromedia Group, která patří mezi největší firmy podnikající na knižním trhu v Česku. Společnost se potýká s omezenou kapacitou tiskáren, rostoucími cenami papíru i dlouhými dodacími lhůtami po objednání tisku. „Dokonce u některých titulů dochází i u potvrzených termínů dodání k jejich zpoždění v řádu týdnů až měsíců. Tiskárny hlásí například nedostatek lepenky, z níž se dělají desky knih," sdělil Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia Group.

„Máme konkrétně jednu knihu, jejíž prodej se bude pohybovat v desetitisících kusů, a ta přijde na trh o celý měsíc později, než je běžná lhůta tisku černobílé knihy. Jen tento případ pro nás znamená výpadek tržeb v řádu milionů, které neproběhnou letos," vysvětlil Kočí. Doplnil, že Euromedia Group je pro tiskárny velký a důležitý partner a skupina není závislá jen na několika vybraných. „Přesto nejsme schopni letos vydat všechny knihy, které bychom chtěli. Může se stát, že některé úspěšné knihy už do Vánoc nedotiskneme," soudí ředitel.

Ulrika Horáková z marketingového oddělení nakladatelství Argo uvedla, že také toto nakladatelství pociťuje, že tiskárny papír nemají. Bude proto posouvat vydání některých titulů naplánovaných na podzim.

Nedostatek papíru? Nepravděpodobné, reaguje asociace

„Informace o nedostatku tiskových papírů se mi jeví jako velmi nepravděpodobná," sdělil Miloš Lešikar z Asociace českého papírenského průmyslu. Spotřeba grafických papírů má podle něj už řadu let klesající tendenci, velký pokles se kvůli snižování potřeby polygrafických podniků projevil v roce 2020. „Letos v prvním pololetí se naopak spotřeba grafických papírů a kartonů meziročně zvýšila o sedm procent na 221 992 tun," dodal.

Podle něj je velká většina tiskových papírů v Česku pokrývána dovozem. „Import realizují především velkoobchody papírem, které jistě rády uspokojí jakékoliv požadavky odběratelů a zvýší si prodeje a zisky. Problémem současné doby je spíše to, že ceny všech papírů, kartonů a lepenek, ať grafických tak především obalových, se v poslední době zvyšují," doplnil Lešikar.

Termíny se zatím víceméně daří dodržovat dalšímu velkému nakladateli, skupině Albatros Media. „Přestože jsme největším knižním vydavatelem na trhu a tento problém máme násobně vyšší než ostatní vydavatelé, daří se nám naše tituly umístit do tiskáren a získat rozumný termín dodání. Pro naše dodavatele jsme strategický partner, a tak doufáme, že můžeme našim autorům slíbit, že se jejich titul na předvánočním trhu objeví," uvedl ředitel knižních nakladatelství Albatros Media Petr Baláš. Není podle něj ale výjimkou situace, kdy titul s potvrzeným termínem dodání z tiskárny má zpoždění o týden či dva. Největší problém nastává u knih s pevnou vazbou, kde chybí lepenka na tvrdé desky. To potvrzují také další nakladatelé.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com/Lubos Houska

Štítky papír, literatura, trh, polygrafie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.