V Praze loni přibylo cyklistů. Sčítače napočítaly téměř 4,5 milionu průjezdů

Autoři | Foto Jan Luxík

V Praze loni přibylo cyklistů. Automatické sčítače, které se nacházejí na cyklostezkách, napočítaly více než 4,45 průjezdů. Je to o 1,13 milionu více než předchozí rok. Důvodem tohoto zvýšeného počtu je pandemie covidu-19. Část lidí totiž z MHD přesedla na kola. Nejvytíženější trasy se nacházejí v Povltavské a v Modřanech. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Sčítače se nacházejí na více než dvaceti místech, a to buď jako indukční smyčka, nebo radar. Na některých místech jsou použity technologie obě.

Počty cyklistů jsou ovlivněny zmíněnou pandemií covidu. „Posílil zájem o sportovní aktivity na čerstvém vzduchu, narostly prodeje bicyklů, lidé se báli kvůli šíření nákazy cestovat hromadnou dopravou,“ píše se v dokumentu.

Na nejvytíženější trase počet cyklistů meziročně vzrostl o více než osmdesát procent

Na nejvytíženější trase A2 v Povltavské ulici sčítač nedaleko Trojského zámku zaznamenaly 426 843 cyklistů. To je meziroční nárůst o více než osmdesát procent. Oproti předloňsku o téměř polovinu více cyklistů projelo také na A2 na křížení ulic Vltavanů a U kina v Modřanech. Sčítače tu ukázaly 417 486 přejezdů. Obě zmíněné cyklostezky drží prvenství také v nejvyšším denním průjezd, a to 5978, respektive 5048 cyklistů.

K největšímu nárůstu cyklistů, a to o 136 procent, došlo v loňském roce na trase A23 v cyklopruzích u Vršovického nádraží, který využilo 247 945 lidí. Nejvíce lidé po Praze jezdili v období od dubna do července.

Nová Trojská lávka i podjezd pod mostem v Čuprově ulici

V loňském roce se pro cyklisty a pěší otevřela nová Trojská lávka, která nahradila tu původní, která se na konci roku 2017 zřítila. Další významnou stavbou bylo vybudování podjezdu na cyklostezce A26 pod mostem v Čuprově ulici. Cyklopruhy vznikly mimo jiné v Husitské, Kamýcké nebo Bucharově ulici. Obousměrný provoz byl cyklistům umožněn například v některých ulicích Prahy 5 a 6.

V hlavním městě bylo k 31. prosinci 2020 celkem 520 kilometrů značených cyklotras, z nichž 200 kilometrů vede odděleně od automobilové dopravy. V ulicích je také 34,1 kilometru takzvaných cyklopiktokoridorů, kde jsou řidiči speciálními znaky na silnici upozorňováni na zvýšený počet cyklistů. Cykloobousměrky jsou zavedeny ve 173 ulicích a rozmístěno je po Praze 4083 stojanů na kola.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, doprava, cykloturistika, Praha, kolo, cyklista, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, cyklostezka, pandemie covidu-19, Modřany, Trojská lávka, Trojský zámek

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.