úterý 19. října 2021 Michaela

V Praze loni přibylo cyklistů. Sčítače napočítaly téměř 4,5 milionu průjezdů

V Praze loni přibylo cyklistů. Automatické sčítače, které se nacházejí na cyklostezkách, napočítaly více než 4,45 průjezdů. Je to o 1,13 milionu více než předchozí rok. Důvodem tohoto zvýšeného počtu je pandemie covidu-19. Část lidí totiž z MHD přesedla na kola. Nejvytíženější trasy se nacházejí v Povltavské a v Modřanech. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Sčítače se nacházejí na více než dvaceti místech, a to buď jako indukční smyčka, nebo radar. Na některých místech jsou použity technologie obě.

Počty cyklistů jsou ovlivněny zmíněnou pandemií covidu. „Posílil zájem o sportovní aktivity na čerstvém vzduchu, narostly prodeje bicyklů, lidé se báli kvůli šíření nákazy cestovat hromadnou dopravou,“ píše se v dokumentu.

Na nejvytíženější trase počet cyklistů meziročně vzrostl o více než osmdesát procent

Na nejvytíženější trase A2 v Povltavské ulici sčítač nedaleko Trojského zámku zaznamenaly 426 843 cyklistů. To je meziroční nárůst o více než osmdesát procent. Oproti předloňsku o téměř polovinu více cyklistů projelo také na A2 na křížení ulic Vltavanů a U kina v Modřanech. Sčítače tu ukázaly 417 486 přejezdů. Obě zmíněné cyklostezky drží prvenství také v nejvyšším denním průjezd, a to 5978, respektive 5048 cyklistů.

K největšímu nárůstu cyklistů, a to o 136 procent, došlo v loňském roce na trase A23 v cyklopruzích u Vršovického nádraží, který využilo 247 945 lidí. Nejvíce lidé po Praze jezdili v období od dubna do července.

Nová Trojská lávka i podjezd pod mostem v Čuprově ulici

V loňském roce se pro cyklisty a pěší otevřela nová Trojská lávka, která nahradila tu původní, která se na konci roku 2017 zřítila. Další významnou stavbou bylo vybudování podjezdu na cyklostezce A26 pod mostem v Čuprově ulici. Cyklopruhy vznikly mimo jiné v Husitské, Kamýcké nebo Bucharově ulici. Obousměrný provoz byl cyklistům umožněn například v některých ulicích Prahy 5 a 6.

V hlavním městě bylo k 31. prosinci 2020 celkem 520 kilometrů značených cyklotras, z nichž 200 kilometrů vede odděleně od automobilové dopravy. V ulicích je také 34,1 kilometru takzvaných cyklopiktokoridorů, kde jsou řidiči speciálními znaky na silnici upozorňováni na zvýšený počet cyklistů. Cykloobousměrky jsou zavedeny ve 173 ulicích a rozmístěno je po Praze 4083 stojanů na kola.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, doprava, cykloturistika, Praha, kolo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.