středa 16. června 2021 Zbyněk

V pražské zoo zemřela druhá nejstarší žirafa v Evropě. Veterinář uspal pětadvacetiletou Elišku

V pražské zoo včera zemřela žirafa Eliška, byla druhou nejstarší žirafou v Evropě. V úctyhodném věku 25 let a sedmi měsíců odešla za asistence veterináře. Po Elišce v pražské zoo zůstává její dcera Anna. Celkově měla Eliška devět mláďat, která žijí kromě České republiky také ve Velké Británii, Španělsku, Švýcarsku, Itálii, Maďarsku a Německu.

Elišku měli chovatelé rádi, byla spolehlivá

Eliška byla vůdčí samicí pražského stáda žiraf severních núbijských. „Chovatelé si jí cenili jako velmi klidného a spolupracujícího zvířete, které vůči nim nikdy neprojevovalo agresi. Ba naopak. Eliška jim pomáhala při navykání stáda na nové situace a vracívala se pro žirafy, které se při večerním zavírání „zapomněly“ ve výběhu,“ zavzpomínal ředitel zoo Miroslav Bobek.

Eliška porodila celkem devět mláďat, v Praze zůstává její dcera Anna, která se narodila 4. srpna 2016. „U některých jejích porodů jsem byl přítomen, včetně toho, kdy se 13. února 2019 narodilo její poslední mládě, sameček Matyáš,“ doplnil ředitel.


Eliška se svým posledním mládětem, samečkem Matyášem

Druhá nejstarší žirafa v Evropě

Eliška se narodila v pražské zoo 6. října 1995. „Včera jí tedy bylo přesně 25 let a 7 měsíců. Na žirafu opravdu úctyhodný věk! V Evropě je jen jedna starší žirafa, a pokud jde o náš chov, dosáhla Eliška rekordu. Bohužel její vysoký věk sebou již nesl obtíže, které byly neslučitelné se snesitelným životem,“ vysvětlil nutnost uspání žirafy ředitel zoo.

V pražské zoo se letos narodilo již 272 mláďat. Před týdnem přišel na svět malý tapír

V pražské zoo přišlo od začátku tohoto roku na svět už 272 mláďat. Mnohé z těchto 82 druhů savců, ptáků nebo plazů lidé v těchto dnech mohou sledovat i ve venkovních expozicích. Kromě tapíra jihoamerického přišlo nedávno na svět mládě pekariho...

V pražské zoo zemřela gorila. Zřejmě následkem poranění

V pražské zoo v pátek uhynula samice gorily nížinné Bikira. Zoo to uvedla na sociálních sítích a na svém webu. Pravděpodobně následkem poranění měla krvácející natrženou stěnu žaludku a ztratila víc než tři litry krve. "Navzdory rychlé reakci...

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Praha, Miroslav Bobek

Štítky zoo, zvířata, žirafa, úmrtí, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.