Dnes je Filipojakubská noc známá také jako pálení čarodějnic. V minulých letech nepoznamenaných koronavirem vždy poslední dubnový večer znamenal zábavu a rozdělávání ohňů. Již druhý rok však budou oslavy velmi omezené. I přesto pražští hasiči apelují na občany, aby příslušné pálení a rozdělávání ohňů ohlásili na HZS kraje a byli opatrní.
Pokud si lidé budou chtít zapálit oheň na veřejném prostranství, jsou ze zákona povinni stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném prostranství musejí předem oznámit přislušném HZS kraje. Hasiši pak mohou dále stanovit určité podmínky pro tuto činnost, popřípadě ji i zakázat.
Pokud takový oheň lidé nenahlásí, mohou dostat pokutu až do výše 500 tisíc korun.
Pražští hasiči lidem radí, aby si pro rozdělání ohně vybrali vhodné místo, které bude dostatečně vzdálené od budov. Lidé by si měli také dát pozor na suchou trávu v okolí. Důležité také je si pro pálení zařídit důležitou stabilní hranici vatry. Oheň by se němel rozdělávat v případě, že je silný vítr a lidé by neměli používat hořlavé kapaliny, aby nedošlo k potřísnění a vznícení oděvu.
Do ohně by se neměly vhazovat pyrotechnické výrobky, jako jsou například pneumatiky a další materiály. Připravena by měla být rovněž voda nebo hlína, kdyby došlo k rozšířené ohně. Plameny by lidé neměli nechávat bez dozoru a po uhašení by mělí zkontrolovat, jestli nemůže dojít ke vzplanutí. Popel je pak dobré zasypat hlínou nebo pískem. Každý člověk by se měl chovat tak, aby nezpůsobil požár.
V případě, že lidé nedodrží zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, dopouští se přestupku a může jim hrozit pokuta do 20 tisíc korun.
Lidé by měli také douhlédnout na děti a nenechávat je, aby samy manipulovaly s ohěm. Děti by totiž mohly za svou roztržitost zaplatit zdravím a dospělý zase pokutu až 25 tisíc korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.