Dnes je to přesně 130 od začátku budování jedné z hlavních dominant Prahy, Petřínské rozhledny. Psal se rok 1891, kdy dělníci začali na holé pláni na kopci na Petříně budovat pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže. Za normální situace navštíví Petřínskou rozhlednu až 700 tisíc lidí ročně.
Stavba věže z ocelových profilů, která je zakotvena jedenáct metrů pod zemí, byla relativně rychlá, trvala totiž pouze několik měsíců a rozhledna byla otevřena 20. srpna 1891. Autorem návrhu Petřínské rozhledny je architekt Vratislav Pasovský, autory konstrukce byli František Prášil a Julius Souček z Českomoravské strojírny.
Rozhledna byla vystavěna pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891 na podnět zakladatelů Klubu českých turistů Viléma Kurze a Vratislava Pasovského. Vilém Kurz v lednu 1890 představil odvážný projekt české veřejnosti článkem s názvem „Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti Prahy“.
V červenci 1938 vypukl na vrcholu rozhledny požár, který vznikl pravděpodobně kvůli elektrickému zkratu ve výtahové kabině. Hasiči po půl hodině dřevěnou konstrukci pod oplechovanou střechou uhasili a v polovině srpna 1938 byla rozhledna opět zpřístupněna veřejnosti.
Zkázu pro Petřínskou rozhlednu málem znamenala návštěva Adolfa Hitlera v Praze 15. a 16. března 1939. Vůdce Třetí říše při vyhlídce z křídla Pražského hradu označil rozhlednu za ohyzdnost, která kazí výhled z Hradu na Prahu. Jeho přání zničit Petřínskou rozhlednu však nebylo vyslyšeno.
Lidé, kteří se o Petřínskou rozhlednu starají, čekají na zlepšení epidemiologické situace, kdy návštěvníkům budou moci znovu nabídnout komentované prohlídky v otevřené rozhledně. Oslavy 130letého by měly vyvrcholit v srpnu, kdy by měly proběhnout nejrůznější speciální akce k oslavám výročí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.