Básník František Hrubín, který bojoval s depresemi i úzkostmi, zemřel před 50 lety

Autoři | Foto citarny.cz

Od smrti jednoho z nejpopulárnějších českých básníků uplynulo dnes přesně 50 let. Hrubínovy básničky pro děti (nejznámější je asi Špalíček veršů a pohádek s ilustracemi Jiřího Trnky) jsou neodmyslitelně spjaty s čítankami a znají je děti i dospělí mnoha generací.

Ke psaní básniček ho inspirovaly vlastní děti

František Hrubín se narodil 17. září 1910 v Praze, ale když jeho tatínek v roce 1914 narukoval do války, odešla jeho matka spolu s dětmi k rodičům do Lešan, kde František prožil dětství. Ve dvanácti letech se pak přestěhoval znovu do Prahy, aby nastoupil na gymnázium. V době svých studií se podle svých slov přátelil s dalšími známými českými básníky, jako byli Josef Hora, Jaroslav Seifert či František Halas.

V roce 1939 se oženil a narodily se mu dvě děti. Právě ty ho inspirovaly ke psaní básniček a říkadel, kterými proslul mezi dětmi z celého světa. O Hrubínovi se mluvilo jako o mámivém melodikovi a básníkovi, který zpívá. Kromě poezie však psal také prózu, divadelní hry (Srpnová neděle či Křišťálová noc) a překládal. Podle jeho scénářů byl natočen film Srpnová neděle, Zlatá reneta a působivá pohádka Panna a netvor v režii Juraje Herze. Své filmové podoby se dočkala také nostalgicky vzpomínková Romance pro křídlovku. Za svůj talent však Hrubín platil vnitřní nejistotou a úzkostí. Ty jej pak přivedly k rozporuplným činům.

Kritika společnosti i následné úzkosti a deprese

V roce 1956 vystoupil spolu s Jaroslavem Seifertem na II. sjezdu Svazu československých spisovatelů. Zde poprvé kritizoval společnost, kterou přirovnal k labuti uvězněné v ledu, a to podle básně Stéphana Mallarmé. Přesně tak se mu totiž jevila tehdejší umělecká tvorba.

Právě tímto statečným projevem, ve kterém žádal propuštění vězněných básníků a spisovatelů, si způsobil problémy a několik let mohl psát akorát pro děti. Projev mu také přinesl izolaci ze strany režimu. Byl zastrašován a trpěl depresmi. V roce 1957 tedy vystoupl s příspěvkem, v němž se své vystoupení pokusil vysvětlit. Od režimu si tím vysloužil uznání a mohl zase publikovat. To vše však za cenu traumatizujícího pocitu osobního selhání.

Od roku 1945 žil v Praze-Holešovicích a v Lešanech. Často pak pobýval také v Chlumu u Třeboně, zde později vlastnil dům. František Hrubín zemřel 1. března v Českých Budějovicích. Pochován je na Vyšehradském hřbitově.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, literatura, divadlo, 1. března, Hrubín, František Hrubín, úzkost, Jiří Trnka, Jaroslav Seifert, deprese, Praha, Josef Hora, František Halas, Juraj Herz, Křišťálová noc, Le-šan, Svaz československých spisovatelů

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.