Vzhledem k vládním opatřením je v době nouzového stavu prakticky zastavena kultura nejen v Praze, ale také v celé zemi. Ovšem i v této době se přece jen některé akce uskuteční, a to formou online přenosu nebo ze záznamu, který bude následně dostupný online. Příští týden si budeme 17. listopadu připomínat Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva, takže i většina on-line akcí se váže právě k tomuto státnímu svátku. A že je z čeho vybírat!
Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. V září letošního roku v nakladatelství Universum vyšla kniha, která propojila originální studentské portréty a strhující vyprávění spisovatelky Kateřiny Tučkové a jejich spolupracovnic.
Projekt Hrdinky byl inspirován stým výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy. Původně vznikl jako semestrální zadání studentům Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
O portrétech, navazující výstavě a především o příbězích výjimečných českých žen budou debatovat autorky projektu Renáta Fučíková a Kateřina Tučková.
Letošní oslavy 17. listopadu se přesunou z Národní třídy i do vašeho obýváku. Skrze živé streamy, bohatý online program nebo sametový brunch se k vám domů přenese atmosféra oslav a s ní související reflexi společnosti.
Pietní místo na Národní třídě bude krásné, důstojné a online. Vy napíšete vzkaz a zapálíte virtuální svíčku, naši dobrovolníci to za vás udělají na místě v přímém přenosu. V 17.11 zazní ikonická Modlitba pro Martu napříč českými rádii i pražským rozhlasem. Významné budovy se večer rozsvítí v barvách české trikolory.
Čtvrtek, 12. listopadu 2020, 10:00
Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva proběhnou také tento rok, jen v jiné formě, než jsme byli zvyklí. Výročí 17. listopadu se letos musí obejít bez větších veřejných akcí a tradiční pietní akce se uskuteční za...
Obývák Václava Havla nemůže na oslavách 17. listopadu chybět. A to ani letos, kdy se dění z ulice přesouvá k vám domů. Knihovna Václava Havla bude vše streamovat živě až do vašeho obýváku, tak se usaďte a těšte se na zajímavé hosty! Celý program a seznam hostů najdete na facebookové události ZDE.
Svoboda je především zodpovědnost. Oslavte s námi výročí sametové revoluce zrovna tak – ze svých obýváků sledováním streamů, které pro vás organizátoři připravili.
Koncert pro budoucnost se bude streamovat živě až k lidem domů. Poprvé se tak lidé spojí po celé republice a společně oslaví 31 let svobody! Nejsme v tom totiž #samialespolu. Koncert moderují Linda Bartošová a Jindřich Šídlo. Mezi vystupujícími nebudou chybět The Plastic People of the Universe, Ondřej Gregor Brzobohatý s Matoušem Kobylkou, Jiří Schmitzer, Tomáš Klus, Ewa Farna nebo Ivan Hlas Trio. Mimo jiné promluví například Michael Žantovský, Tomáš Etzler, Lenka Krobotová či herci Dejvického divadla.
Virtuální výstava Paměti národa s názvem Studentské revoluce připomínající události z let 1939 a 1989, kdy tuzemské dějiny ovlivnili studenti a studentská hnutí. Organizátoři výstavu zpřístupní 17. listopadu na platformě Google Arts & Culture.
Přednáška proběhne na Facebookovém profilu Národní galerie Praha a na vaše případné dotazy odpoví kurátorka v komentářích pod přenosem. Přednáška bude zdarma a je bez rezervace.
Rembrandt je pokládán za jednoho z nejoriginálnějších grafiků všech dob. Grafická tvorba byla pro Rembrandta svébytným uměleckým projevem, věnoval se jí se stejným zaujetím a invencí jako malbě. V čem byla Rembrandtova grafická práce tak výjimečná a nová? Byl úspěšným grafikem již za svého života? Jak hodnotili Rembrandtovy lepty jeho současníci a čím jsou inspirativní i dnes? Na tyto otázky se soustředí přednáška připravená u příležitosti výstavy Rembrandt, portrét člověka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.