neděle 20. září 2020 Oleg

FOTO, VIDEO: Pražští hasiči dorazili do Bejrútu. Pomohou obyvatelům zničeného města

Včera po čtvrté hodině odpolední odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla letadlo, na jehož palubě bylo 36 členů týmu USAR včetně pražských hasičů. Letadlo zamířilo na pomoc do libanonského Bejrútu, kterým v úterý otřásly mohutné exploze.

Hasiči z Prahy, Pardubic i Liberce

Členové týmu z řad pražských hasičů odletěli do Bejrútu ve čtyři hodiny odpoledne a na místě přistáli po jedenácté večerní. „Naši hasiči vykládají letadlo. Spát budou na vojenské základně, možná v hotelu. Co nejdříve se přesunou na místo určení,“ uvedl před půlnocí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Tým USAR je složený z příslušníků hasičů z Prahy, pěti hasičských kynologů z Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a ze Záchranného útvaru HZS ČR a lékaře z ÚN Brno.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelní katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. „Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami,“ vysvětlila mluvčí generálního ředitelství českých hasičů Nicole Studená.

Záchrana osob pod troskami

„Jsem v myšlenkách s obyvateli Bejrútu, je to obrovská tragédie. Vyslání pomoci je to nejmenší, co můžeme pro Libanon udělat,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

„Teď aktuálně řešíme, na jakem místě bude naše pomoc ještě účinná a přesouváme se,“ uvedl dnes ráno mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. „S místní samosprávou a vojáky od noci zjišťujeme rozsah poškozených budov a možnost záchrany osob pod troskami,“ doplnil.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto HZS Praha

Štítky pomoc, hasiči, Bejrút, exploze, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.