Platformy typu Airbnb může potkat další omezení. Praha navrhuje, aby obce mohly určit období, kdy by bylo ubytování v tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat. To se nelíbí České asociaci pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí, která provozovatele krátkodobých pronájmů zastupuje.
„Cílem je, aby se u nás slušně podnikalo a dalo se tu také slušně žít,“ shrnula ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) po červencovém jednání k tématu sdíleného ubytování, kterého se zúčastnili zástupci ministerstva pro místní rozvoj, hlavního města a podnikatelů v tomto odvětví.
Na ubytovací platformy typu Airbnb zejména v centru města si podle vedení Prahy stěžují místní obyvatelé. Nelíbí se jim časté střídání hostů a jejich hlučné chování. Nová opatření ale podle asociace situaci nezlepší.
Čtvrtek, 2. července 2020, 15:15
Pražský magistrát v rámci svojí zákonodárné iniciativy navrhne poslancům změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. V případě schválení by obce mohly určit období, kdy by bylo...
„Jako asociace zastupující poctivé ubytovatele v soukromí se musíme ohradit proti aktuálnímu návrhu Zastupitelstva hlavního města Prahy na změnu živnostenského zákona, který by umožnil obcím omezit podmínky poskytování ubytovacích služeb v soukromí, například omezením maximálního počtu dnů. Tento návrh je nebezpečným zásahem do vlastnického práva a není v souladu s Evropskou koncepcí, ani neřeší žádný z opravdových současných problémů,“ říká předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný.
Podle něho by hlavní město mělo především dohlížet na dodržování již zavedených nařízení. „Opakovaně žádáme Prahu i Ministerstvo pro místní rozvoj, aby nejprve dohlédli na dodržování aktuálně platných zákonů a až poté je upravovali. Ubytování v soukromí netrpí nedostatkem regulace, jen nedostatečným dohledem ze strany úřadů. Ty nově mají silný nástroj v podobě informační povinnosti platforem sdíleného ubytování, který ještě ani nebyl řádně vyzkoušen,“ dodal.
S provozovateli digitálních provozovacích platforem se již počítá v novele zákona, kterou v dubnu podepsal prezident Miloš Zeman. Provozovatelé těchto služeb budou muset na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu. Živnostenské úřady budou moci údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii. Za porušení povinnosti poskytnout údaje bude podle novely hrozit zprostředkovatelským digitálním platformám až milionová pokuta. Rozhodnutí o sankci navíc bude moci živnostenský úřad zveřejnit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.