středa 15. července 2020 Jindřich

FOTO: Demonstranti před valnou hromadou ČEZ uspořádali happening

Proti snaze energetické společnosti ČEZ získat dočasnou výjimku z emisních limitů pro její elektrárny a teplárny dnes v Praze protestovaly asi dvě desítky aktivistů. Před Kongresovým centrem, kde se koná valná hromada ČEZ, uspořádali krátký happening. Součástí byla i scénka, která poukazovala na to, že v případě schválení výjimky by uhelná elektrárna Počerady vypouštěla čtyřikrát více rtuti, než povolí nový limit. Protest iniciovaly Hnutí Duha a Greenpeace.

ČEZ na začátku března oznámil, že požádá o dočasné výjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny. Mluvčí firmy Ladislav Kříž tehdy uvedl, že s instalací většiny ekologizačních opatření společnost počítá v letech 2022 a 2023, platnost poslední z výjimek by skončila v polovině roku 2025.

Příští rok začnou platit nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která zvyšují požadavky na provoz zdrojů. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. Podle ČEZ přináší mimo jiné zavedení nových velmi přísných limitů pro rtuť, které dosud neexistovaly.

Aktivisté dnes před jedním z vchodů do centra roztáhli velký transparent s nápisem "ČEZ největší dodavatel rtuti do ovzduší. Zdarma pro všechny!" Další účastníci pak drželi menší transparenty, na kterých například stálo: "Se rtutí budem pěkně smrdutí", "Protect Climate, Close Počerady" (Chraňte klima, zavřete Počerady" nebo "Výjimky z ochrany zdraví? Děkujeme nechceme". Chtěli jimi "uvítat" účastníky valné hromady. Aktivisté připravili také krátkou scénku, během které se bodrý "Brňan" s obřím teploměrem na ramenou dotazoval, kde si může zdarma doplnit rtuť, když jí Počerady budou produkovat tolik. Podle ekologů chce ČEZ z Počerad vypouštět ročně 511 na místo 128 kilogramů rtuti.

"Připadá nám také absurdní, aby ČEZ jako majoritní vlastník žádal o výjimky pro nového majitele u elektrárny Počerady," řekl pak tiskový mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík. Počerady by měly do rukou nového majitele, společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, přejít nejpozději v roce 2024. ČEZ už dříve argumentoval žádost o delší výjimku pro Počerady tím, že je logické, aby modernizační opatření provedl nový majitel.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady patří k nejhorším českým zdrojům vypouštění rtuti do ovzduší, vody a půdy.

Autoři | Foto Hnutí DUHA - Petr zewlakk Vrabec

Štítky ČR, ovzduší, energie, uhlí, ČEZ, protest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.