Amalee a Lakuna, tak pojmenovali chovatelé z pražské zoo sloní samičky, které se tam narodily letos v březnu a květnu. Jde o jména ze Srí Lanky, odkud pocházejí matky slonic. Slůňata zůstanou v Praze a budou pokračovatelkami rodu. Novinářům to dnes řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
"Amalee je jméno, které se používá na Srí Lance. Pokud jde o Lakunu, tak je význam jako vyhlídka do budoucna. My jsme ho volili jako takový symbol naděje v době, kdy nejen tady byla zoo zavřená, ale také s ohledem na to, že je to první sloní samička narozená tady jako stoprocentně pražské slůně," řekl Bobek. Malé slonice se narodily 27. března a 9. května.
Kmotrem starší sloní samičky se stal Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky, která je partnerem zoo. Mladší slůně pokřtil státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek, uvedla mluvčí zoo Helena Petáková.
Matkami slůňat jsou slonice indické Janita a Tamara. Obě žijí v pražské zoo od roku 2012. Otcem obou mláďat je 37letý samec Ankhor. Ten před svým příchodem do Prahy zplodil více než desítku mláďat. Sloní samec původem z Barmy je v Praze šest let, před tím byl v německém Tierparku Berlin.
Podle ředitele se v prostorách pražské zoo narodilo pět slůňat, matka prvního z nich však do zoo přijela už březí. Prvními zcela pražskými slůňaty tak byli Max a Rudy, jejichž matkami jsou také Tamara a Janita. Rudolf a Maxmilián, první slůňata počatá a narozená v Praze, přišli na svět v roce 2016.
Slony pražská zoo chová od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě nových mláďat sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti.
Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela.
Zoologická zahrada v Troji se poprvé otevřela 28. září 1931. Do zoo loni zavítalo 1,456.526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.