Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Pondělí 25. září 2023  |  Svátek má Zlata
Bez reklam

Nakladatelství Naše vojsko dostalo výpověď z nájmu. Nabízený sortiment pohoršuje rodiče

Kauza kolem kalendáře s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství Naše vojsko, nabírá na obrátkách. Nejprve předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma podal trestní oznámení na nakladatelství pro propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Nyní dostala výpověď z nájmu prodejna stejné společnosti, která sídlila na Praze 5 v prostorách Domu dětí a mládeže.

„Delší dobu jsme rozhořčeni sortimentem, který nakladatelství nabízí. Považujeme ho za krajně nevhodný. Navíc prodejna funguje v Domě dětí a mládeže, kam děti denně chodí do zájmových kroužků,“ uvedla starostka Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že se na radní i zastupitele opakovaně obraceli rodiče s dotazy, jak je možné, že se v budově, patřící hlavnímu městu, propagují a prodávají předměty se symboly nacizmu a dalších totalitních režimů. „Proto jsme se obrátili na magistrát s žádostí o ukončení nájemní smlouvy a povedlo se,“ dodala Zajíčková.

Jedinou kamennou prodejnu provozuje na uvedené adrese nakladatelství Naše vojsko. Nabízeným sortimentem, kterým jsou třeba hrníčky a trička s portréty nacistických i komunistických pohlavárů jako Hitler, Göring, Heydrich, Stalin či Lenin nebo kniha Mein Kampf, se již v minulosti zabývala policie. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.

Nově podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství Naše vojsko, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.

„Považuji za zcela neúnosné, že se u nás i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují představitelé nacismu,“ uvedl Klíma.

Kalendář vyvolal velkou vlnu kritiky také na sociálních sítích. „Jsem v šoku a znechucený z toho, že se takový kalendář s fotografiemi nacistických válečných zločinců prodává,“ napsal na twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron. Ke kritice se připojil i německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. „Předměty, které oslavují ty nejhorší zločince v lidské historii, nelze tolerovat. Nedokážu pochopit, že někdo vyrábí, prodává nebo si kupuje takový odpad. Jsem rád, že se v České republice, která toho za nacistů tolik vytrpěla, rozpoutala diskuse ohledně toho, jestli podobné věci chcete dále tolerovat,“ uvedl.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Praha, Naše vojsko, obchod, výpověď, Hitler, Michal Klíma, Nacistické Německo, portrét, Dům dětí a mládeže, Renáta Zajíčková, Česko, nacismus, ODS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nakladatelství Naše vojsko dostalo výpověď z nájmu. Nabízený sortiment pohoršuje rodiče  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.