Bezprostřední ohrožení Prahy povodní nehrozí, řekl po sobotním večerním zasedání Ústředního krizového štábu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vltava v Praze podle něj během neděle nedosáhne ani průtoku tisíce kubíků, zůstane na limitu prvního povodňového stupně. Nejsložitější situace je podle Výborného mimo jiné v jižních Čechách a na povodí Moravy a Odry.
Retenční kapacita v Česku, která má kapacitu přes 800 milionů kubických metrů, je podle Výborného aktivně využívána. „Jsme schopni v rámci manipulací pracovníky povodí na jednotlivých vodních dílech eliminovat dopady v rámci jednotlivých povodňových stavů a vln,“ uvedl Výborný.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) napadlo za posledních 24 hodin na Šumavě, v Jizerských horách, v Krkonoších a Jeseníkách od 100 do 200 milimetrů srážek. Srážky podle něj mají postupně ustávat v noci na úterý a v úterý. Nutné je podle něj i nadále počítat se silným větrem.
Na 256 stanicích Českého hydrometeorologického ústavu je podle Hladíka hlášen nějaký stupeň povodňové aktivity, v 59 případech jde o třetí stupeň. „Na pěti stanicích je v současné době překročena padesátiletá voda,“ upozornil Hladík. Na mnoha stanicích, především v Moravskoslezském kraji, podle něj povodeň překročí hranice stoleté vody. V neděli ráno podle Hladíka znovu zasedne Ústřední povodňová komise.
Moravskoslezský a Olomoucký kraj v sobotu vyhlásily stav nebezpečí, což jim umožní rychleji a lépe reagovat na přírodní pohromu. Liberecký kraj ani další kraje zatím stav nebezpečí podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vyhlásit neplánují.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.