úterý 26. května 2020 Filip

Zboží je dostatek. Prodavačky a prodavači dělají vše, co je v jejich silách, říká šéf svazu obchodu Prouza

Zboží je dostatek, zvýšené nákupy vedou k tomu, že v regálech některý sortiment dochází, potvrdil v sobotu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Zároveň dnes na webu svazu zveřejnil apel na vládu, aby urychleně dodala respirátory a roušky obchodníkům.

Vláda na svém nočním zasedání přijala další opatření kvůli pandemii nového typu koronaviru, která výrazně omezí běžný život v zemi. Od 6:00 uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Kabinet také zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování a výdeje z okénka. Zavřená budou nově například i kadeřnictví a kosmetické salony. 

„Vyzýváme vládu, aby po třech týdnech jednání konečně dodala respirátory a roušky také pracovníkům obchodů, kteří jsou ve styku se zákazníky, nebo nám alespoň umožnila zajistit si je vlastními zdroji,“ shrnul Prouza a dodal: „Vyzýváme také vládu, aby nám obratem umožnila přijímat brigádníky, kteří se nám hlásí, a jejichž nástup brzdí byrokratické požadavky na vstupní dokumentaci.“

Zároveň vyzval širokou veřejnost, aby nepodléhala panice. „Prosíme zákazníky o klid a trpělivost. Prodavačky a prodavači dělají vše, co je v jejich silách, řada z nich je ale doma s malými dětmi a tyto kapacity prostě chybí,“ požádal.

Potravin i dalšího zboží je podle Prouzy ve skladech obchodů dostatek. „Již během rána opět pozorujeme zvýšené nákupy, které mohou vést k tomu, že některé zboží nebude krátkodobě na pultech. Naší prioritou je rychlá obsluha zákazníků, zboží doplňujeme tak, jak je to možné, především ale chceme zajistit co nejrychlejší odbavení zákazníků v prodejně. Navýšili jsme na maximum počet pracovníků ve skladech i řidičů automobilů pro rozvoj potravin a děláme vše pro to, aby se potraviny do obchodů dostaly co nejrychleji. Kapacity na maximum navyšují také internetoví prodejci potravin,“ uzavřel.

Podnikatelé žijí v nejistotě, pomoc možná přijde pozdě, upozorňuje prezident hospodářské komory

Prezident Hospodářské komory České republiky nešetří kritikou na účet vlády, která nařízením preventivních opatření proti šíření koronaviru výrazně omezila možnost podnikání. Pokud podle něho stát neurychlí pomoc tak, aby firmy měly peníze...

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Moje Evropa

Štítky koronavirus, obchod, Tomáš Prouza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.