Vojenský letoun se třemi koňmi Převalského, který v pondělí odletěl z armádního letiště v pražských Kbelích, přistál dnes kolem 08:00 místního času (05:00 SEČ) v Kazachstánu na letišti v Arkalyku. V 10:30 pak odjely nákladní vozy se zvířaty do aklimatizačního centra Alibi. Návrat koní do přírody organizuje Zoo Praha. Let proběhl podle ředitele zoo Miroslava Bobka bez problémů.
Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě. V následujících pěti letech chce Zoo Praha do oblasti stepí Altyn Dala převézt zhruba 40 koní.
„Let proběhl celkem dobře. Nejvýrazněji se během něj projevovala Zeta II (jedna z klisen)," uvedl Bobek na facebooku. „Bohužel kvůli řízení letového provozu v Baku jsme nabrali zpoždění a v Arkalyku jsme šli na přistání asi o hodinu později, po osmé místního času," dodal.
Na místě byli podle Bobka připraveni hasiči, záchranáři a celníci. „Po odbavení, překládce koní z letadla na nákladní auta a také několika projevech jsme v 10:30 vyjeli směr Alibi," dodal Bobek.
Letoun CASA, který měl původně v pondělí souběžně s letounem z Prahy odbavit další čtyři koně z Berlína, odletí podle něj do Kazachstánu ve středu ve 12:45. „Takže se snad všechno v dobré obrací," napsal ředitel zoo. Z Prahy měli původně letět koně čtyři, hřebce Pelleho však pracovníci zahrady museli nechat v trojské zoo, protože byl v přepravním boxu neklidný a sedal si, což by znamenalo riziko. Pelle tak do Kazachstánu podle Bobka ani v budoucnu přepraven nebude, aby se neriskovalo zdraví zvířete.
Podobný transport by se podle Bobka mohl konat každý rok. Konkrétní jedince pro přesun do volné přírody zahrada vybírá podle několika parametrů, jako je věk, pohlaví, ale i povaha. Koně budou nejen z pražské zoo, ale i z dalších evropských zoologických zahrad. Podobný projekt připravuje zoo také pro Údolí klášterů ve východním Mongolsku.
Pondělí, 3. června 2024, 17:00
Po ročním plánování dnes z vojenského letiště ve Kbelích odletěl armádní letoun CASA se třemi koňmi Převalského na palubě. Míří do Kazachstánu v rámci projektu Návrat divokých koní Zoo Praha. Dnešní odlet ale provázely komplikace, jednoho koně...
Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila reintrodukci druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na ní se podílela i Zoo Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019. Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 koní.
Pražská zoo chová koně Převalského od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se narodilo přes 230 hříbat. V evropském chovném programu je asi 850 koní Převalského a dalších zhruba 300 jich je mimo tyto programy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.