Státní veterinární správa stejně jako předchozí roky provádí kontroly stánkařů, kteří na ulicích Prahy prodávají živé kapry. Každé místo musí prodejce nahlásit a k tomu dodržovat hygienické podmínky. Ryby mají mít čistou vodu a dostatek kyslíku, podle zákona musí proběhnout i jejich usmrcení.
Celkem se v České republice registrovalo přes tři tisíce stánků, v Praze je to 214, podobně jako loni. Prodejci se musí nahlásit příslušné krajské veterinární správě do týdne před otevřením právě kvůli kontrolám.
„Kontroly stánků s kapry se zaměřují na tři hlavní oblasti, za prvé jde o to, zda prodej ryb probíhá v odpovídajících hygienických podmínkách,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Kontrolory zajímá i to, zda kádě nejsou přeplněné, jestli je v nich čerstvá protékající voda a jak jsou ryby zabíjeny. I usmrcování totiž musí proběhnout podle zákona.
Čtvrtek, 12. ledna 2023, 13:30
Inspektoři Státní veterinární správy před Vánoci prováděli kontroly prodejních míst kaprů, kde zkoumali hygienické podmínky i zacházení se zvířaty. V Praze se podívali na skoro osmdesát míst, chyby našli na pěti z nich. Je to nejhorší stav z celé...
„Státní veterinární správa jednoznačně doporučuje nechat si rybu usmrtit v místě prodeje. Nejen proto, že usmrcení provede zkušený personál, ale zejména s ohledem na případný stres ryb způsobený přesunem a další manipulací, či držením v domácnostech,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Samozřejmé je i oveření toho, zda prodejce neklame zákazníky. Každý stánek musí mít povinnou výbavu, nože, paličku na omračování ryb a stěrky. Pracovní plocha musí jít snadno čistit a dezinfikovat. Vnitřnosti pak musí skladovat v označených nádobách a předat je osobě, která je krajskou veterinární správou schválena k zacházení s takovými odpady.