Počasí dnes11 °C, zítra11 °C
Čtvrtek 22. února 2024  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Pražské nemocnice provoz zatím nemění. Dohodu premiéra s lékaři vítají

Pražské nemocnice čtvrteční dohodu premiéra s lékaři, kteří od prosince vypověděli přesčasovou práci, podle dnešního vyjádření jejich mluvčích vítají. Provoz, který měl být kvůli menšímu počtu lékařů dostupných pro služby ode dneška omezený, však zatím nemění, čekají na definitivní parametry dohody a na stažení výpovědí přesčasové práce ze strany lékařů. Lékaři podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády protest odvolají, až budou parametry dohody definitivní a písemně potvrzené. Ve většině pražských nemocnic přitom odmítla podle ČLK prosincové přesčasy více než polovina lékařů, některé ale deklarovaly, že neodkládají ani plánovanou péči.

Na jednání s nespokojenými lékaři podle premiéra Petra Fialy (ODS) byla nalezena shoda, nabídl jim pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování. Půjde o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice. Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat.

„V tuto chvíli čekáme, jaký další vývoj bude tato dohoda mít mezi našimi lékaři, kteří vypověděli přesčasy. Pevně věříme, že se budeme moci v co nejbližší době vrátit do standardního režimu," uvedla dnes ráno mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Eva Libigerová.

„Od 1. prosince nemocnice bude zatím fungovat podle aktuálního rozpisu směn," napsala dnes mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková. Dříve uvedla, že nemocnice omezila provoz asi o 20 procent. „Na další vývoj budeme reagovat operativně podle instrukcí zřizovatele," dodala. Zároveň podle ní mohou lékaři stahovat výpovědi i individuálně a budou následně obratem zařazení do služeb.

Podle mluvčího Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petra Sulka se v tuto chvíli dohodou nic nemění. „Stále zůstáváme v omezeném režimu u neakutní a dlouhodobě plánované péče v naší nemocnici, a to minimálně do doby, než dojde k písemnému dojednání uvedené dohody v příštím týdnu," sdělil. Protest zatím oficiálně odvolaný nebyl a ani lékaři ve FTN výpovědi nestahují. „Jakmile se tak stane, pak samozřejmě postupně budeme obnovovat náš běžný provoz v co nejkratší možné době," doplnil.

Fakultní nemocnice v Motole, která je největším zdravotnickým zařízením v ČR, podle Pavlíny Dankové v prvních dvou prosincových týdnech počítala s provozem operačních sálů na 90 procent, takže k žádné změně dojít nemusí. Doplnila, že i nemocnice mají málo informací a protest oficiálně nebyl odvolán.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podle mluvčí Terezy Romanové pacientům žádnou plánovanou péči nepřesouvala, proto se změna v provozu víceméně neprojeví. „Co se týká rozpisu služeb, záleží na preferencích jednotlivých klinik. Prosincové služby jsou již vypsány a schváleny, takže je na jednotlivých pracovištích, jak k situaci přistoupí," napsala.

Provoz v nemocnicích je omezený podle toho, jak velký podíl lékařů tam odmítl od prosince sloužit přesčasovou práci. Podle údajů zveřejněných tento týden ČLK podalo výpovědi v FN Motol 55 procent lékařů nastupujících do služeb, ve Fakultní Thomayerově nemocnici 63 procent, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady 64 procent a na Bulovce 75 procent.

Měla tak být v prosinci snížená například celková lůžková kapacita dětských oddělení v Praze, kapacity operačních sálů kvůli chybějícím anesteziologům nebo na polovinu snížená kapacita elektivní kardiochirurgie a transplantační chirurgie v IKEM. Některé nemocnice ale jejich čísla odmítly jako neodpovídající realitě, zpochybnila je i Asociace nemocnic ČR.

Podle čtvrteční dohody premiéra Fialy (ODS) se zástupci odborů a ČLK by mělo z 18,7 miliardy korun, které mají mít příští rok nemocnice v ČR ze zdravotního pojištění navíc, jít 9,8 miliardy na růst platů a mezd zdravotníků v nemocnicích. Jakým způsobem k tomu dojde zatím není jasné, podrobnosti chce ministerstvo se zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi dohodnout podle Přády na začátku příštího týdne.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Fakultní Thomayerova nemocnice

Štítky lékaři, nemocnice, mzdy, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mirek Sekera

Jaká dohoda? Vždyť sám Fiala jasně řekl že není kde brát a aby bylo na zvyseni platu musí to vzít v rezortu jinde. A komu to venou??? Někde na investice,sníženi počtu personálu a bude min mnoha dalších služeb. Tomu se říká úspěch ale ne lékařů,oni prohráli.

Sobota, 2. prosince 2023, 15:15Odpovědět

Pražské nemocnice provoz zatím nemění. Dohodu premiéra s lékaři vítají  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.