Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace dnes brzy ráno vylezli po žebřících na budovu ministerstva zemědělství, kde rozvinuli transparent "Ministerstvo kácení starých lesů". Sochám nad vchodem ministerstva nasadili papírové helmy a dali jim do rukou makety motorových pil. Zhruba dvě desítky lidí protestovaly před budovou proti kácení starých lesů v Česku. Staré lesy jsou podle Greenpeace důležité pro ochranu biodiverzity a klimatu. Na místo dorazila policie, s aktivisty se domluvila, že vylezou znovu k sochám a makety i transparent sundají.
Aktivisté vylezli po žebřících zpět k sochám nad vchodem ministerstva a sundali transparent i papírové helmy a makety motorových pil. Na sundání dohlížela policie.
„Protestujeme proti kácení starých lesů, vyzýváme znovu ministra zemědělství, aby se za ochranu starých lesů zasadil a nařídil Lesům ČR zastavení kácení. Naši výzvu za záchranu starých lesů podepsalo již přes 21 tisíc lidí," řekla vedoucí kampaně Nekácejte.cz Nikol Krejčová.
„Demonstranti mají právo vyjádřit svůj názor," řekl k akci ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který se dnes ráno účastní zahájení sklizně českého křenu na Mělnicku. Výborný uvedl, že si s protestujícími psal, chce se s nimi sejít, ale zatím nenašli společný termín. To, že si aktivisté s ministrem psali, potvrdila i Krejčová. Aktivisté nechali na ministerstvu pro Výborného dopis s výzvou.
PRÁVĚ TEĎ: Protestujeme před @MZeCr , které jsme přejmenovali na Ministerstvo kácení starých lesů. Přinesli jsme jasné důkazy, že staré lesy nejsou v ČR dostatečně chráněny a dřevo z nich končí v kamnech nebo v papírnách v zahraničí. To je nepřijatelné! @MarekVyborny @hladikpe pic.twitter.com/0Dh0XgiUOl
— Greenpeace ČR ☮️???? (@GreenpeaceCzech) November 8, 2023
Protestující před ministerstvem stáli s transparenty s nápisy "Bez starých lesů klima nezachráníme" nebo "Skutečnou ochranu, ne greenwashing". Jedna z účastnic protestu četla před budovou křestní jména lidí, kteří výzvu podepsali. Výzva pro Výborného a Lesy ČR se týká větší ochrany starých lesů, které vlastní stát.
„Vyzýváme také ministra, aby podpořil konkrétní kroky za ochranu konkrétních starých lesů v Krušnohoří i ve Ždánickém lese. Ždánický les v současnosti nemá žádnou ochranu a masivně zde kácí právě Lesy ČR. V Krušných horách sice Lesy ČR a ministerstva vyhlásily bezzásahovou zónu, ale neexistují konkrétní plány," řekla Krejčová.
Na konci října upozornila organizace Greenpeace na to, že dřevo vytěžené kácením starých buků v Česku se prodává jako palivové dřevo a vyváží se do zahraničí, kde se zpracovává při výrobě papíru. Dřevo vytěžené v Krušných horách a ve Ždánickém lese sledovali pomocí GPS lokátorů. Svá zjištění zveřejnili ekologové v publikaci Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí vzácné staré lesy.
„Přinesli jsme jasné důkazy o tom, že staré lesy v Česku nemají dostatečnou ochranu. Krušnohorské bučiny jsou součástí Evropsky významné lokality, přesto se zde hospodaří jako v hospodářském lese," řekla Krejčová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.