úterý 26. ledna 2021 Zora

V Praze se chystá protest proti Airbnb. Iniciativa ho uspořádá v jednom z bytů

Situace kolem platformy Airbnb v Praze se zdá být čím dál více vyhrocená. Iniciativa Stop Airbnb chystá na tento víkend protest proti sdílenému krátkodobému ubytování. Kolektiv Iniciativy láká na přednášky, výstavu a další kulturní program.

„Jsme rádi, že se v poslední době množí články a statistiky poukazující na to, jak Airbnb a další služby takzvané sdílené ekonomiky negativně ovlivňují život lidí v Praze. Naším cílem je tento tlak na službu Airbnb ještě zvýšit, ale zároveň i připomenout širší, často opomíjené souvislosti, jako je bytová krize, gentrifikace a masový turismus, který proměňuje město v kulisy,“ vysvětluje Ivana T., členka neformálního kolektivu Stop Airbnb.

Do debaty o Airbnb se nedávno zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib. V rozhovoru pro britský list The Observer zmínil, že chce navrhnout výrazné omezení této platformy. Poslední snahy omezit Airbnb v Česku proběhly v prosinci loňského roku ve Sněmovně, návrh však neprošel.

Podle schváleného dokumentu se v Praze ke krátkodobému ubytování využívá přes 13 tisíc bytů a 84 procent z nich je v nabídce jako celé jednotky. 

Radní Prahy tento týden schválili návrh čtyř opatření, která budou prosazovat při jednáních na ministerstvu pro místní rozvoj ohledně změn zákonů k regulaci platforem pro krátkodobé ubytování. Jak novinářům řekla radní Prahy pro legislativu Hana Marvanová (za STAN), největší shoda panuje na povinnosti Airbnb a dalších platforem obcím poskytovat informace o ubytováních. Pod výsledným poslaneckým návrhem by podle radní měly být podepsány všechny poslanecké kluby.

„Bez legislativních změn, tedy změn konkrétních zákonů, Praha ani jiná velká města nemají zákonné nástroje, jak ke spokojenosti obyvatel řešit problém s platformami typu Airbnb,“ uvedla radní. Pražští poslanci se podobné návrhy pokoušeli ve Sněmovně prosadit loni, ale neúspěšně. V metropoli si místní obyvatelé zejména v centru stěžují na hluk, nepořádek a neustálé střídání nájemníků.

Kromě povinnosti platforem poskytovat obcím informace o počtu pronajímaných bytů a jejich využívání chce hlavní město prosadit další opatření. Prvním má být možnost samosprávy nařízením regulovat služby na svém území, například pomocí omezení počtu dní, kdy je možné byt pro tyto účely v roce využívat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky Praha, Airbnb, protest, bydlení, turismus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.