Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Neděle 28. května 2023  |  Svátek má Vilém

Pražští strážníci podle primátora neměli oprávnění zveřejnit video se Železným. K pochybení nedošlo, říká jejich ředitel

, aktualizováno 23. března 2023, 15:37

Městská policie v Praze podle primátora Bohuslava Svobody nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl Svoboda. Podle ředitele pražské městské policie Eduarda Šustra k pochybení ze strany strážníků nedošlo.

Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva"

„Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda (ODS) na Twitteru. Toto stanovisko dnes sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. „Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl Svoboda.

„Mám za to, že městská policie při zveřejnění tohoto videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. Podle mého názoru učinila maximum. Stejně tak, jako ve stovkách podobných zveřejněných případů v minulosti. Nemám tedy pocit, že bychom jakkoliv pochybili," reagoval na Facebooku Městské policie Eduard Šustr

„Pokud by tento postup měl být označen jako nesprávný, tak se do budoucna dostaneme do situace, kdy bude nutné posuzovat, zda daná osoba tím, že je veřejně známá, bude „požívat“ vyšší ochrany nebo respektive zvláštního zacházení, než osoba, která veřejně známá není. Této situaci odlišného posuzování „ve prospěch“ mediálně známých osob, bych se chtěl vyhnout. V současné době totiž platí přesně opačný princip. To znamená, že běžný občan požívá mnohem vyšších ochrany osobnostních práv, než veřejně známá či činná osoba," pokračoval Šustr. 

Městská policie v Praze věří, že předpisy neporušila

Pražská městská policie minulý týden na facebooku zveřejnila video, ve kterém uživatelé sociálních sítí identifikovali Jakuba Železného. Městská policie v Praze věří, že předpisy neporušila. „Pražská městská policie zveřejňuje svá videa v souladu s právními předpisy o ochraně osobních údajů. V minulosti již byla jako orgán veřejné moci kontrolována a je opětovně připravena pro případnou další kontrolu poskytnout potřebnou součinnost," řekla E15 mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

I s ohledem na tento případ chce Úřad pro ochranu osobních údajů prověřit, podle čeho pražská městská policie vybírá videa ke zveřejnění ze svých zásahů a zda dostatečně chrání identitu lidí v těchto záznamech.

„Pro anonymizaci používáme stejné nebo podobné technologie a metody, jako ostatní média. Samozřejmě, pokud Úřad pro ochranu osobních údajů zaujme jiný názor, který případně bude potvrzen v rámci správního soudnictví, tak jej budu plně respektovat. Stejně tak plně respektuji názor pana primátora, ačkoli v tomto konkrétním případě nevnímám postup městské policie a ani některého z jeho zaměstnanců jako chybný," vysvětlil Šustr. 

VIDEO: Reakce měla být jiná, říká Jakub Železný k incidentu s městskou policií

Pražští strážníci zveřejnili koncem minulého týdne video, na kterém je zachycený řidič auta, který se hádá se strážníky městské policie. Mužem zachyceným kamerou strážníka městské policie byl moderátor České televize Jakub Železný, který se k...

Zveřejněný záznam pochází podle městské policie z konce loňského roku. Muž, který má na videu záměrně rozmazaný obličej a pozměněný hlas, na nahrávce řeší s městskými a pak i státními policisty svoje parkování na Václavském náměstí. Chybu uznal, s pokutou 1000 korun souhlasil, jako „arogantní" kritizoval chování strážníků. „Snaha vyřešit banální dopravní přestupek upozorněním a výzvou k odjezdu se rozvinula ve čtyřicetiminutový proces, který vedle strážníků zaměstnal zcela zbytečně i policisty," komentovala dříve městská policie video, které označila za konverzační etudu. Podobné případy zveřejňuje podle mluvčí z preventivních a výchovných důvodů.

„Vteřina, kdy se dovíte: blízký se neuzdraví. Zastavíte. Blbě. Strážník hned řve. PAK zapne kameru," uvedl k nahrávce Železný v úterý na twitteru. Městská policie podle něj video sestříhala. „I tak měla má reakce být jiná! Mrzí mě to, omlouvám se," dodal moderátor.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky městská policie, video, Bohuslav Svoboda, Jakub Železný

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.