Přesně před rokem začala kompletní rekonstrukce Průmyslového paláce. Od té doby už dělníci dokončili na sedmdesát vrtů pro tepelná čerpadla, pokládají základovou desku pod vyhořelým levým křídlem a kopou kanály pro rozvody. Práce ale komplikují neodborné zásahy z 50. let.
„Zahájení stavby začalo za velmi dramatických podmínek přesně před rokem, kdy jsme byli svědky počátku ruské agrese na Ukrajině a kvůli tomu jsme i rušili slavnostní zahájení,“ vzpomínal při prohlídce staveniště Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), bývalý náměstek primátora pro rozpočet a finance.
„Proběhly obrovské zemní výkopové práce, už pokládáme základovou desku pod levých křídlem, máme navrtané hlubinné vrty, je jich dohromady sedmdesát. jejich sečtená délka odpovídá deseti kilometrům,“ doplnil Vyhnánek. Vrty jsou určeny pro tepelná čerpadla, která budou objektu dodávat teplo, i ho chladit.
Dokončení levého křídla, které v roce 2008 vyhořelo, a opravy střední části a pravého křídla vyjdou na dvě a půl miliardy. Levé křídlo ale neplánují vracet do stejné podoby jako to pravé, bude mít přiznanou industriální kovovou konstrukci. Hotovo by mělo být za dva roky.
Plány ale dělníkům kazí předchozí zásahy. „Vstupní foyer a veškeré práce, které tu byly provedeny v 50. letech, nám tady značně komplikují život. Zjistili jsme, že téměř všechny jsou odfláknuté, byla zde velká technologická nekázeň,“ vysvětlil David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která obnovu Průmyslového paláce realizuje.
„Nosná výztuž nemá krytí a je schována jen pod omítkou. Budeme muset oklepat všechny omítky a zhodnotit stav, konstrukci asanovat a někde ji budeme muset zesilovat,“ doplnil Čech. S tím jsou obzvlášť pečliví, terasa nad foyer totiž bude zpřístupněna veřejnosti.
Konstrukci kontrolují v celém objektu. Zatímco někde ji jen vyztuží, jinde pro posílení přidají celé nové prvky. Na levé křídlo pak bude použito dvacet tun nové oceli.
V zázemí nebude chybět retenční nádrž na dešťovou vodu a suterén je navržen tak, aby dovnitř projel kamion. „Budou tam provozní plošiny, které umožní zásobování levého křídla bez nutnosti otevírat vrata. Tím pádem dojde i zefektivnění energetického provozu, nebude se větrat,“ uvedl Čech.
Na hodinovou věž vrátí svatováclavská koruna, která na ní byla umístěna do 50. let. Poté ji nahradila ideovým symbolem, pěticípá hvězda. „Podle historických fotek budeme dělat repliku koruny. Bude pozlacená a nasvícená,“ řekl Čech. I ciferníky dostanou původní podobu, místo skleněných na věž umístí kovové.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.