Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

V pražské zoo letos přišlo na svět přes 1200 mláďat

První narozené mládě klokánka krysího, vylíhnutí zranitelného druhu satyra Cabotova či želv záhadných patří k nejvýznamnějším letošním odchovům pražské zoo. V zahradě se letos narodilo 435 savců, vylíhlo se 474 ptáků a 296 plazů a obojživelníků. Pražská zoo letos dosáhla rekordu 40 rozmnožených druhů plazů. Sdělil to mluvčí zoo Filip Mašek.

V srpnu se v Zoo Praha narodilo první mládě klokánka krysího, kterého lze spatřit v expozici v Darwinově kráteru. Jeho druh je zařazen na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) v kategorii téměř ohrožený. V přirozeném prostředí na východě Austrálie ho ohrožují například stále častější požáry. „Vůbec první odchov tohoto druhu v Zoo Praha je tak i s ohledem na zmíněný kontext velkým úspěchem," uvedl kurátor savců Pavel Brandl.

Velmi cenné je podle Maška i vylíhnutí satyra Cabotova, bažantovitého ptáka, který je na Červeném seznamu IUCN zařazen v kategorii zranitelný. Podle něj se satyrům daří jen v chráněných oblastech, počet jedinců klesá. Pražská zoo vede jeho Evropskou plemennou knihu, která se používá pro přesnou registraci zvířete daného druhu chované v lidské péči.

„Evropská plemenná kniha satyrů Cabotových je jedním z novějších programů pražské zoo, svěřena nám byla na začátku roku 2018. Její vedení by mělo vést ke stabilizaci chovu, udržení genetické čistoty chovaných jedinců a rozšíření tohoto druhu v rámci evropských zařízení,“ vysvětlil kurátor ptáků Antonín Vaidl. Vzhledem k jeho náročnosti je tento druh zastoupen jen v devíti evropských zoologických zahradách. Vaidl dodal, že kuře, které se vylíhlo v červenci v Praze, je jediným letošním přírůstkem v zoo celé kontinentální Evropy.

K dalším úspěchům zoo patří čtyři mláďata želvy záhadné, která se vylíhla v listopadu. Plaz patří k téměř ohroženým druhům a v přírodě jde o druh prakticky neprozkoumaný. O to větším chovatelským úspěchem je podle Petra Velenského, kurátora plazů, nynější odchov.

Příběh pražských želv je od počátku nevšední. „V roce 2004 jsme se ujali zásilky želv zabavených pašerákům v Hongkongu. Mezi nimi byli i jedinci dosud neznámého druhu,“ uvedl Petr Velenský. Dodal, že v roce 2007 se stále nepojmenovanou želvu podařilo poprvé rozmnožit a rok poté byla teprve vědecky popsána jako želva záhadná. Zoo Praha má jako jediná v Evropě chov tohoto druhu geneticky potvrzený. Návštěvníci zoo je mohou spatřit v horním patře pavilonu Indonéské džungle.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Štítky příroda, zoo, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V pražské zoo letos přišlo na svět přes 1200 mláďat  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.