středa 30. září 2020 Jeroným

Nepřípustné, reaguje česká diplomacie na trestní stíhání kvůli odstranění sochy Koněva

Ministerstvo zahraničních věcí striktně odmítá stíhání české samosprávy Ruskem kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze. Výroky bere ministerstvo jako signál, že ruská strana ztratila zájem o rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek. Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Podle Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska. Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou.

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to dnes oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek....

„Česká republika si váží všech obětí vojáků Rudé armády, kde kromě Rusů za naše osvobození bojovali i Ukrajinci, Bělorusové a další národy tehdejšího Sovětského svazu. Socha maršála Koněva je válečným pomníkem a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním. Ministerstvo očekává, že se sochou bude zacházeno důstojně,“ píše česká diplomacie v tiskovém prohlášení.

Pokud by Ruská federace projevila zájem o získání sochy maršála Koněva, musela by jednat s jejím majitelem. Tím není však není ministerstvo zahraničních věcí.

FOTO: Naše tanky budou v Praze! Ruští radikálové zaútočili na české velvyslanectví v Moskvě

Ruští radikálové, kteří se hlásí k ultranacionalistickému uskupení Jiné Rusko, včera večer zaútočili na české velvyslanectví v Moskvě. Důvodem bylo odstranění sochy Koněva. Radikálové vyvěsili na plot vyvěsili rudý transparent...

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest.

„Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné,“ uzavřelo ministerstvo.

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Praha 6

Štítky Praha, Praha 6, Koněv, Rusko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.