čtvrtek 29. září 2022 Michal

Vinobraní na Grébovce v Praze 2 nabídne 81 stánků s vínem a občerstvením

Vinobraní na pražské Grébovce, které popatnácté pořádá Praha 2, nabídne 81 stánků mimo jiné s vínem, burčákem a občerstvením. Součástí dvoudenní oslavy sklizně budou koncerty nebo rozhovory s vinaři. Speciální program je připravený pro děti. Milovníci vína mohou na Grébovku za svým oblíbeným nápojem vyrazit v pátek 23. září a v sobotu 24. září.

Za nalezený žeton bude dvojka burčáku zdarma

„Letos navazujeme na dlouholetou tradici a přicházíme opět s něčím novým. V předstihu jsme po Grébovce rozházeli desítky dřevěných žetonů. Každý, kdo žeton najde a odevzdá ho v sobotu 24. září u stánku naší městské části, dostane dvojku burčáku zdarma," řekla starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS). 

Návštěvníci 15. ročníku akce se mohou těšit na nabídku burčáku a vín z celé republiky, a to včetně vín z vinice Grébovka v Havlíčkových sadech. Vinobraní začne v pátek ve 14 hodin na náměstí Míru, v sobotu se program přemístí do Havlíčkových sadů. Vstup je zdarma. Na ochutnávku nápoje z hroznů mohou zájemci přijít v sobotu k umělé jeskyni, grottě, kde vznikne tradiční vinařské městečko. Víno a burčák budou vinaři rozlévat na 37 stáncích. V nabídce budou rovněž gastronomické speciality z různých koutů světa a občerstvení pro lidi s bezlaktózovou či bezlepkovou dietou. Připravena je i ukázka rukodělných výrobků a výstava dřevěných vyřezávaných obrazů.

O kulturní vyžití se v pátek postará cimbálová muzika či indierocková kapela The Valentines. V sobotu otevře kulturní program vystoupení pop rockové skupiny Eddie Stoilow ve 13 hodin. V podvečer se mohou lidé těšit na koncert kapely Děda Mládek Illegal Band a zpěváka Petra Rezka, který na vinobraní pokřtí svou novou desku. Pro děti budou v dolní části parku připraveny tvůrčí dílny a malování na obličej. Celý program je na webu události.

Vinobraní každoročně navštíví až třicet tisíc lidí

Na vinici v Havlíčkových sadech se pěstuje osm odrůd vína a z tamních hroznů se ročně vylisuje devět až deset tisíc litrů vína. Vinobraní na Grébovce každoročně navštíví až 30 tisíc lidí.

V loňském roce se tradiční akce v Praze 2 konala kvůli epidemii koronaviru v omezené podobě jako vinařské trhy. Stánky s vínem byly v prvním dni konání umístěny na náměstí Míru, druhý den se přesunuly do Havlíčkových sadů. V roce 2020 se kvůli epidemii covidu-19 vinobraní na Grébovce nekonalo.

V Praze je každoročně během září několik vinobraní. Na začátku měsíce se konal svátek vína na Pražském hradě a v minulém týdnu v pražské botanické zahradě v Troji, kde nabízeli mimo jiné nápoj z vinice svaté Kláry. V sobotu 24. září se chystá vinobraní na Svatováclavské vinici v areálu Pražského hradu. Jde o nejstarší českou vinici, jejíž historie sahá do 10. století.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Praha 2

Štítky Grébovka, náměstí Míru, vinobraní, burčák

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.