Počasí dnes14 °C, zítra10 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Benefiční koncert na pražském Výstavišti poukáže na paralelu mezi rokem 1968 a okupací Ukrajiny

V neděli večer se na pražském Výstavišti odehraje benefiční událost k výročí 21. srpna 1968, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Akce s názvem Nevermore 68 má připomenout významnou událost v české historii, ale také poukázat na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny a na fakt, že historie by se neměla opakovat.

Na pódiu se potkají umělci z České republiky a z Ukrajiny

Hlavním programem akce je koncert, na kterém vystoupí čeští i ukrajinští hudebníci. Z těch ukrajinských to bude například indie rocková kapela Brunettes Shoot Blondes nebo zpěvačka Birdsy. Vystoupí také Lenka Dusilová v solo projektu, Jaroslav Hutka, skupiny Nylon Jail a Hudba Praha. Večerem budou provázet Světlana Witowská a Jindřich Šídlo.

Součástí akce bude také Běh pro mít nebo fotografická výstava s tematikou okupace. „Dojde i k symbolickému uctění památky padlých civilistů při okupaci v roce 1968, i těch padlých při letošní okupaci Ukrajiny,“ doplnila v tiskové zprávě za Nevermore 68 Zuzana Kantorová.

„V kontextu útoku Ruska na Ukrajinu dostává datum nový rozměr“

„21. srpen jsem vždycky považovala za jeden z nejdůležitějších dnů v naší historii, který formoval nejen následující roky temné normalizace, ale hlavně celou společnost ve vztahu k sobě samé i navenek. Vždy mě trochu mrzelo, že oproti 17. listopadu nebo 28. říjnu zůstával trochu v pozadí,“ uvedla ve zprávě pro novináře dramaturgyně Výstaviště Praha Barbora Šubrtová. Právě ona stojí za konceptem akce, který poukazuje na paralelu mezi dnešní Ukrajinou a tehdejším Československem.

Součástí akce je výstava fotografií Václava Berdycha ze srpna 1968.

„Nyní v kontextu brutálního útoku Ruska na Ukrajinu dostává toto datum další rozměr. Jen málokterý národ a stát má totiž tak stejně bolestivou zkušenost s Ruskem jako tehdejší Československo a současná Ukrajina. Na obě země zaútočilo Rusko z velmi podobných důvodů, mezi nimiž dominovala snaha přiblížit se demokratickému západnímu světu. A právě v den výročí naší okupace bychom si tuto historickou paralelu měli o to silněji uvědomit a dát najevo, že historie by se neměla opakovat,“ doplnila.

Akci zahájí běžecký závod

Běh pro mír, který celou událost zahájí, začne už ve 12 hodin dětským během. Hlavní závod na 5 a 10 kilometrů se běží v půl třetí odpoledne, v šest hodin večer potom začne první koncert. Na Výstavišti je pro návštěvníky připravena také tematická fotografická výstava.

Výstava má dvě části, první z nich tvoří fotografie Václava Berdycha ze srpnové okupace Československa. Druhá obsahuje snímky z aktuální ruské okupace Ukrajiny, jejich autory jsou Vera Blansh a Eduard Kryzhanivskyi.

Výtěžek poputuje na ukrajinskou ambasádu

Během akce dojde také k uctění civilních objetí. „Některé události z našich dějin se už nesmí opakovat, to ale neznamená, že na ně máme zapomenout. NeverMore 68 spolu s doprovodnými akcemi snad i nám mladším ročníkům, kteří události v roce 1968 nezažili na vlastní kůži, připomene, jaká tenkrát byla doba a co bychom už nikdy neměli dopustit,“ doplnil v tiskové zprávě předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Vstup na akci je zdarma. Návštěvníci mohou přispět formou dobrovolného příspěvku, vybranou částku poté pořadatelé pošlou ukrajinské ambasádě.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zuzana Bonish, Václav Berdych

Štítky kultura, hudba, 1968, válka na Ukrajině, Praha, Ukrajina, vojenská okupace, Výstaviště Praha, Československo, historie, Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, Varšavská smlouva, Rusko, Lenka Dusilová, Kamil Berdych, Jaroslav Hutka, Světlana Wit

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Benefiční koncert na pražském Výstavišti poukáže na paralelu mezi rokem 1968 a okupací Ukrajiny  |  Kultura  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.