V Zrcadlové kapli Klementina v Praze v pátek dopoledne zahájili třídenní výstavu vzácných rukopisů pocházejících ze sbírek Národní knihovny České republiky. Restaurátoři s bílými rukavicemi ráno do skleněných vitrín v rámci výstavy s názvem Kniha a závoj nainstalovali celkem 18 vzácných originálů. Řada z nich byla dlouhá léta uzavřená v trezorech a nyní si je opět na krátkou dobu může zdarma prohlédnout veřejnost. Mezi vystavenými exponáty se nachází i Velislavova bible a latinský zlomek Dalimilovy kroniky.
Velislavova bible je často přirovnávána ke středověkému komiksu. Bible vznikla kolem roku 1340 a je považována za nejobsáhlejší obrazový rukopis ve střední Evropě. Z původních 200 listů se jich dochovalo 178 a vedle scén ze Starého a Nového zákona jsou na nich zobrazeny i střípky z každodenního života tehdejší společnosti. Rukopis je díky tomu zdrojem poznání života či módy 14. století.
Z rukopisu latinského překladu Dalimilovy kroniky, který pravděpodobně vznikl na objednávku Jana Lucemburského nebo Karla IV, se dochovala zhruba desetina - 24 pergamenových stran s bohatými iluminacemi. Zlomek tak dokládá, že nejstarší česká kronika byla přeložena i do latiny.
„Nejenom nevýznamnějším, ale i logicky nejdražším rukopisem z celé výstavy je Velislavova bible. Její hodnota není vyčíslitelná. Nejstarší rukopis je už z druhé poloviny 12. století a pochází z Pražského hradu z kláštera Benediktinek u Svatého Jiří. Nejtěžší rukopis z celé výstavy je takzvaný Malostranský graduál vážící 23 kilogramů,“ řekla autorka výstavy Renáta Modráková.
Pátek, 14. ledna 2022, 09:30
Třetí lednový víkend je za dveřmi. Nevíte, co podniknout se svými drahými polovičkami či dětmi a kamarády? Jak nejlépe využít dva volné dny, které pomalu všichni pracovníci nedočkavě vyhlížejí? Přečtěte si tipy Pražské Drbny a inspirujte se.
Vystavení nejvzácnějších rukopisů, které má Národní knihovna ve svých fondech, je vrcholem výstavy Kniha a závoj, prostřednictvím které si Národní knihovna připomíná 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily.
„Jedná se i mimořádnou příležitost vidět na krátkou dobu především středověké rukopisy, které jsou spojeny se svatoludmilskou legendou a vidět mistrovství těch, kteří rukopisy vytvářeli,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Svatá Ludmila se objevuje v různých kontextech, které mapují její život i rozvoj jejího kultu. Od poloviny prosince se též koná výstava Kniha a závoj v Galerii Klementinum, kde se nachází 39 originálů se svatoludmilskou tematikou. Tato výstava bude otevřena až do 30. ledna 2022.
Středa, 12. ledna 2022, 11:00
Výtvarník Roman Řehák dokazuje, že i mobilem se dá dělat velké umění. Jeho výtvory jsou vystavované v Česku i v zahraničí. Nově si je můžete prohlédnout také v Obecním domě, kde v úterý odhalil patnáct nových obrazů. Vernisáže se zúčastnila řada...
První česká světice svatá Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje, který přijal křest z rukou svatého Metoděje. Kněžna, světice a patronka země české svatá Ludmila proslula podle církve vlídností a spravedlností. Svatá Ludmila také pomáhala chudým a po smrti svého muže vládla pět let jako česká kněžna.
Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po jejím synovi Vratislavovi Drahomírou, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu uškrtili. Stalo se tak údajně v noci na 16. září 921. Ludmila byla pohřbena na Tetíně. Vnuk Václav nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy v chrámu sv. Jiří na Hradčanech.
Sobota, 28. srpna 2021, 17:00
Kdo bude mistrem České republiky 2020-21 ve slam poetry? 18. ročník celostátní soutěže ve slam poetry jde do finále. V pražských Kasárnách Karlín se v sobotu 4. 9. 2021 rozhodne, kdo se stane novým mistrem ČR v tomto specifickém performativním žánru...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.