Počasí dnes-1 °C, zítra-1 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Na Národní zamíří 17. listopadu tisíce lidí. Chovejte se ohleduplně, vyzývá primátor

V hlavním městě se při oslavách 32. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční mimo jiné koncerty, diskuse a workshopy a karnevalový průvod. Část programu bude k divákům přenášena on-line. Organizátoři akcí budou klást důraz na dodržování bezpečnostních pravidel souvisejících s covidem-19. Akce zaštiťují platforma Festival svobody a Korzo Národní. Dnes to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), ředitel Korzo Národní Jan Hlaváček a za Festival svobody Jan Gregar.

Akce je letos pojata jako galerie rozprostřená po celé ulici

„Rád bych vyzval všechny, kteří se vydají oslavit svobodu osobně, aby dodržovali veškerá bezpečnostní opatření a chovali se k sobě ohleduplně," řekl primátor.

Bezpečnost plánovaných akcí označili pořadatelé oslavy svobody za letošní prioritu. Například program na Národní třídě je podle Hlaváčka připravený tak, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých davech. Akce je letos pojata jako galerie rozprostřená po celé ulici. Organizátoři budou zároveň podle Hlaváčka lidi na místě vyzývat, aby dodržovali bezpečnostní opatření, a budou kontrolovat, zda jsou pravidla dodržována. Organizátorů na místě tak bude podle něj více než v minulosti.

Koordinace mnohých akcí se ujme platforma Festival svobody. Připravený tak je Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí nebo předávání Cen Paměti Národa. Koncert začne v 16:30 a vystoupí například Jana Kirschner, Aneta Langerová nebo Glen Hansard. Podle mluvčího Koncertu pro budoucnost Gregara koncert připomene odkaz Václava Havla a soustředí se na dodržování lidských práv ve světě. Mezi hosty proto bude například zástupkyně komunity Ujgurů v Číně Nury Turkel. Organizace Post Bellum v prostorách Národního divadla chystá předávání Cen Paměti Národa. Ocenění si převezmou například přeživší z Osvětimi Lívia Herzová či bývalý politický vězeň Jiří Lukšíček.

FOTO, VIDEO: 17. listopad v Praze: Pieta na Národní třídě i protest proti vládním opatřením

Lidé po celém Česku si dnes připomněli výročí událostí spojených se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Kvůli koronaviru dnes oslavy probíhaly v komornějším duchu,...

Karnevalový průvod, Pieta na Albertově a Korzo Národní

V rámci Festivalu Svobody se centrem metropole projde satirický karnevalový průvod. Ve dvě hodiny odpoledne jeho účastníci půjdou z Kampy přes Karlův most a Národní třídu do Kampusu Hybernská. Průvodu se zúčastní mimo jiné umělci, studenti a zástupci občanských iniciativ.

Pietní akci na Albertově uspořádají studenti Univerzity Karlovy. Program zahájí vzpomínková akce u Hlávkovy koleje v devět hodin, studenti dále v průvodu zamíří do Žitné ulice a následně na Albertov. Tam od poledne mimo jiné zazní projevy zástupců akademických obcí a studentských organizací.

Poosmé se budou na Národní třídě konat oslavy svobody zvané Korzo Národní. Lidé se mohou těšit na pouliční výstavy, světelné instalace nebo projekce o současném Bělorusku na fasádu obchodního domu Máj. V budovách na Národní třídě jsou připravená divadelní představení, výtvarné a vzdělávací workshopy a debaty. Některé podle ředitele Korza Národní budou streamované. Lidé, kteří se nebudou moci osobně zúčastnit piety na ulici Národní nebo se jí osobně zúčastnit nechtějí, budou moci jako připomínku sametové revoluce zapálit svíčku prostřednictvím dobrovolníků na místě. Loni se této tzv. on-line piety podle Hlaváčka zúčastnilo zhruba 2000 lidí.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto

Štítky 17. listopad, historie, pieta, Národní, Národní třída, Korzo Národní, 1939, 1989, Praha, slavnost, Jan Hlaváček, Sametová revoluce, Zdeněk Hřib, Česká pirátská strana, koncert, primátor, Albertov, Václav Havel, Ceny paměti národa, Glen Hansard

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miroslav Horáček

Pane Bobrovský, společnost nesmí dosahovat svých cílů cestou pošlapání svobod. To platí stále, nejenom před rokem. Odvaha je kráčet životem s hlavou vztyčenou, nikoliv nařizovat druhým jak mají žít. Třeba, že se mají očkovat. Nikdo není tak moudrý aby mohl řídit životy jiných. Nebo snad chcete abych já řídil váš život? Ať tedy stát neřídí můj život a vrátí mi právo chránit své zdraví podle své životní zkušenosti. Životní zkušenost každého jednotlivého příslušníka společnosti má totiž přesně stejnou hodnotu jako životní zkušenost kteréhokoli jiného. To by bylo skutečné naplnění čl. 31 Listiny, na nějž se odvoláváte.

Čtvrtek, 11. listopadu 2021, 10:57

Karel Bobrovský

Pane Horáčku, na doporučení je dost pozdě. To měla udělat slušně a srozumitelně vláda na počátku pandemie. Svoboda dostala zabrat především ve chvíli, kdy si spousta "aktivistů" spojila virovou nebezpečnou epidemii s Babišem a spol. Takže vaše výzva měla být pře rokem a půl směřována k Babišovi a k lidem, kteří jakékoli nebezpečí bagatelizují, ignorují ne doporučení, ale elementární zásady hygieny v podobných situacích atd. Odvaha by bal nařídit povinné očkování. Ale na to bohužel už také není čas a řeči o absolutní svobodě nás stály dost mrtvých a těch, kteří mají trvalé následky. Listina základních práv a svobod mimo jiné hovoří v čl.31 o právu občana na ochranu zdraví. Kupodivu všichni, kteří se tady ohánějí "svobodou", na tento článek zapomínají a pokud veřejnost není schopna toto vnímat. jakákoli "doporučení" jsou k ničemu.

Středa, 10. listopadu 2021, 19:55

Miroslav Horáček

„Rád bych vyzval všechny, kteří se vydají oslavit svobodu osobně, aby dodržovali veškerá bezpečnostní opatření a chovali se k sobě ohleduplně," řekl primátor. Pokud to myslíte vážně, pane primátore, tak se zasaďte o převedení všech vládních nařízení do režimu doporučení. V opačném případě se bude jednat o oslavu vítězství státem řízeného života nad svobodou. Mějte odvahu, pane primátore. Alespoň tolik, kolik měli studenti před 32 roky.

Středa, 10. listopadu 2021, 08:31

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.