V pátek 1. října začíná v 80 městech po celé České republice a Slovensku festival Den architektury. Zejména pak o víkendu 2. a 3. října nabídne bohatý program a zároveň zpřístupní zdarma vstup do běžně nepřístupných budov. Součástí festivalu budou také cyklovyjížďky, výlety vlakem nebo lodí.
Cílem festivalu je upozornit na kvalitní architekturu a představit ji v širších souvislostech. Lidé budou moct navštívit zapomenutá místa, bývalé továrny, ale i sakrální budovy. Festival se letos vydává po nejrůznějších tratích i cestách, po nádražích i dalších místech spojených s dopravou. Dalším hlavním tématem letošního ročníku je připomenutí výročí 150 let od narození zakladatele moderní architektury u nás, Jana Kotěry.
Úterý, 10. srpna 2021, 09:00
O uplynulém víkendu se v rámci festivalu Open House Praha otevřely veřejnosti desítky běžně nepřístupných budov. Také letos proběhl festival kvůli pandemii koronaviru v náhradním termínu. Podle organizátorů byla letošní návštěvnost přes 53 tisíc...
Festival se uskuteční ve všech krajích České republiky. Zájemci budou moct prozkoumat současnou architekturu a v Praze se budou moct vydat například do obou budov ČSOB v Radlicích nebo do zámku Veleslavín v Praze 6. Festival také nabídne řadu přednášek, diskuzí, divadelních představení, výstav i workshopů. Chybět nebude ani program pro děti. Současně s Dnem architektury letos probíhá i jeho sesterský festival Film a architektura. Kompletní program najdou zájemci na stránkách festivalu.
Hlavním tématem letošního ročníku jsou dopravní spojnice. Festival se tak zaměří na železniční tratě, tramvajové linky, trasy metra, mosty nebo lávky. V metropoli budou moct lidé navštívit například nedávno zrušenou vlakovou trať ze Strašnic do Vršovic. Dále mohou navštívit ohrožený Hlávkův most, staronový viadukt v Karlíně nebo zamířit k opuštěnému nádraží Vyšehrad či do prostor pražského metra.
Další z hlavních programových linií připomene osobnost architekta Jana Kotěry, od jehož narození letos uplyne 150 let. V Praze se tak návštěvníci festivalu symbolicky zastaví u domu, který postavil pro svou rodinu a nachází se na rozhraní Vinohrad a Vršovic. Poté budou moct lidé zamířit do dejvických a bubenečských vil nebo k náhrobkům, které byly realizovány podle jeho návrhů.
Součástí festivalu bude architektura současná, industriální, ale také sakrální. K výročí 1100 let od umučení svaté Ludmily pořadatelé do programu zařadili procházku na téma významu a interiéru neogotického kostela na pražském náměstí Míru. V hlavním městě se lidé budou moct vydat za sakrálními památkami dále do Dejvic, do vršovického Husova sboru či Emauz.
Součástí Dne architektury bude už jako tradičně také festival s názvem Film a architektura. Ten nabídne na dvě desítky filmů, a to v sedmnácti českých a slovenských městech. Letošní ročník nese podtitul „Spojení“ a poukáže na důležitou roli architektury při propojování lidí, míst a kultur. Lidé se budou moct těšit na netradiční snímek Spaceship Earth popisující futuristický příběh simulace života na kosmické kolonii, uměleckou cestu do sakrálního díla uznávaného švýcarského architekta s názvem Mario Botta: The Space Beyond, Body-buildings a mnoho dalšího.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.