Několik desítek lidí se v pátek večer vydalo při Noci kostelů na zádušní mši za zemřelé na covid-19 v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Další čekali na komentovanou prohlídku. Zájem byl rovněž o prohlídku nedalekého kostela sv. Václava na Zderaze. Rodiče s dětmi se vydali také ke Komunitnímu centru Matky Terezy na Hájích nebo kostelu Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři, kde se konaly dílny pro děti. Program v kostelech končil večer postupně, do některých mohli lidé zajít až téměř do půlnoci. Do akce se v hlavním městě zapojilo 127 kostelů. Lidé museli mít při jejich návštěvě kvůli pandemii covidu-19 roušky a museli dodržovat rozestupy.
K pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje, který se stal v roce 1942 místem posledního odporu československých parašutistů proti nacistické přesile, se lidé začali scházet již před 18:00, a to kvůli zádušní mši. Plno bylo uvnitř kostela i v prostoru za dveřmi. Další skupinky postávaly a posedávaly před kostelem a vyčkávaly na konec mše a následnou komentovanou prohlídku. Někteří z nich se kvůli velkému počtu zájemců vydali k blízkému kostelu sv. Václava na Zderaze.
Fronta se tvořila i před tímto kostelem Československé církve husitské. Jedna z pořadatelek musela zájemce o prohlídku zastavovat před vchodem. „Bohužel je uvnitř teď plno, musíme dodržovat nařízení jednoho člověka na 15 metrů čtverečních,“ říkala. Lidé si tak mohli u kostela mezitím přečíst básně položené na stolcích či schodech, prohlédnout výstavku o ekologii nebo si vzít zdarma sazenici jírovce maďalu. Ekologie byla letos ústředním tématem Noci kostelů.
Součástí akce nebyly pouze mše nebo prohlídky kostelů, ale také řada doprovodných akcí. V Hájích připravili pro děti kreativní dílnu. Děti zde vytvářely obrázky z barevného písku. „Dílnu máme kvůli covidu venku za kostelem,“ upozorňoval jeden z organizátorů příchozí rodiče s dětmi. Dílnička byla pod širým nebem také v Hostivaři, kde postavili rovněž stan pro venkovní koncert.
Konec programu nebyl pevně stanoven a každý z kostelů zavíral v jinou dobu. Jedním z nejdéle otevřených byl kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí, kde kněz před půlnocí žehnal lidem předměty. V kostele bylo v té době několik desítek lidí. Někteří z nich si nechali požehnat světské věci jako peněženku či mobilní telefon, další pak medailonek Panny Marie nebo snubní prsten.
Před půlnocí byly zhruba dvě desítky lidí rovněž v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde byl program ukončen ztišením při svíčkách. Návštěvníci zapalovali svíčky a rozmlouvali s duchovními.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.