pondělí 23. května 2022 Vladimír

Zvony Jan Nepomuk a Ludmila budou vysvěceny a zavěšeny v kostele sv. Havla

Pražský kostel u sv. Havla na Starém Městě dostane dva nové zvony Jan Nepomuk a Ludmila. První bude umístěn v severní věži a druhý v tzv. santktusové věžičce. Zvony požehná biskup Zdeněk Wasserbauer dnes, poté budou vyzvednuty na svá místa. Řekl to ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) a jeden z iniciátorů odlití zvonu Ondřej Boháč. Nové zvony dostal také kostel sv. Haštala.

Nové zvonky v kostele sv. Havla i v kostele sv. Haštala

Zvon Jan Nepomuk váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Laděn je do tónu a2. Druhý zvon Ludmila je malý a nahradí dočasný ocelový zvon z roku 1925. Hmotnost zvonu je 45 kilogramů a průměr 38 centimetrů a laděn je do cis3. Oba vyjdou na zhruba 250 tisíc korun.

Zvony do obou kostelů odlilo zvonařství Grassmayr v Innsbrucku. Náklady dosáhly téměř 1,5 milionu korun.

Požehnány byly na konci března rovněž nové zvony do kostela sv. Haštala. V kostele sv. Haštala byly původně tři zvony, dva z nich byly zabaveny za první světové války v roce 1916, zůstal jeden z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian. Nový zvon Haštal má v průměru 118 centimetrů, hmotnost 1130 kilogramů a je laděn do tónu f1. Druhý zvon František o průměru 80 centimetrů váží 330 kilogramů a laděn je do c2.

Peníze na odlití zvonu Ludmila mezi sebou posbírali farníci. Sbírku na výrobu zvonu Jan Nepomuk uspořádal publicista a ministerský vyslanec dobré vůle Janek Rubeš. V případě zvonů pro kostel sv. Haštala uspořádal sbírku spolek Sanctus Castulus, latinsky sv. Haštal.

Zvon Václav jako památka na prezidenta Havla

Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla. V roce 2017 byl do zvonice zavěšen zvon Václav, který zaplnil prázdné místo a zároveň připomněl památku prezidenta Václava Havla. Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů.

Zvony jsou v Praze již od srpna loňského roku. Od té doby byly vystaveny a čekaly na vysvěcení a zavěšení.

Do Prahy dorazily zvony pro kostely sv. Haštala a sv. Havla. Stály jeden a půl milionu

Do Prahy v pátek ráno dorazil nákladní vůz se čtyřmi zvony určenými pro kostely sv. Haštala a sv. Havla na Starém Městě. Zvony dorazily krátce před sedmou ranní ke kostelu sv. Haštala. V příštích měsících budou v obou kostelech vystaveny....

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook Ondrej Bohac

Štítky ČR, památky, církve, zvon, Praha, kostel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.