pátek 14. května 2021 Bonifác

Ministerstvo kultury dnes vyhlásí Knihovnu roku. Ceremoniál v Klementinu se bude konat příští rok

Výsledky letošního ocenění Knihovna roku dnes zveřejní ministerstvo kultury na svém webu. Tradičně se ceny udělují u příležitosti Týdne knihoven, který se koná v říjnu. Letos udílení cen organizátoři nejdříve posunuli a nakonec se rozhodli pro oznámení formu tiskové zprávy. Ceremoniál předávání cen v Národní knihovně v pražském Klementinu by se měl konat příští rok.

Dohromady je v Česku asi pět a půl tisíce knihoven a několik stovek jejich poboček. Podle celosvětového měřítka se jedná o nejhustší síť.

Ocenění již od roku 2003

Ministr kultury uděluje ocenění knihovnám a knihovníkům již od roku 2003. Ocenění v kategorii základní knihovna je určeno především knihovnám v malých obcích. Zde působí dobrovolní knihovníci, jako vyjádření veřejného uznání této práci.

Městská knihovna v Praze nabízí on-line členství zdarma a řadu nových e-knih

V nabídce Městské knihovny v Praze (MKP) bude pravděpodobně od příštího týdne k dispozici asi 3000 e-knih. Nově knihovna nabízí i online členství, které je zdarma. Jedním z důvodů rozšíření online služeb je větší zájem čtenářů o e-knihy v období...

Cenu v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb dostává provozovatel knihovny či její pracovník. V obou kategoriích je cena spojena s odměnou 70 tisíc korun.

Do knihovny chodí podle statistik asi polovina dětí a třetina dospělých.

V roce 2019 se stala knihovnou roku Místní knihovna Větrný Jeníkov z Kraje Vysočina. Hlavní cenu v kategorii Informační počin získala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem, a to za projekt metodického centra pro spolupráci škol a knihoven v rámci neformálního vzdělávání.

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky literatura, Česko, knihovny, Knihovna roku, Týden knihoven

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.