Počasí dnes6 °C, zítra9 °C
Čtvrtek 14. listopadu 2024  |  Svátek má Sáva
Bez reklam

Výstava představuje unikátní známky, lidé uvidí i nejcennější známku platnou na českém území

Filatelistická výstava, kterou dnes otevřeli v pražské Point Gallery, nabízí možnost vidět rumělkového Merkura, nejcennější známku platnou na českém území. Na výstavě, která skončí 17. listopadu, si zájemci mohou dále prohlédnout pokusný tisk první poštovní známky světa, sestavu dopisů s Modrým Mauriciem či proslulý Facing Slip - poštovní lístek z Titaniku. Hodnota vystavených 23 exponátů se odhaduje na více než padesát milionů korun.

„Jedná se o neprodejní výstavu ze sbírek předních českých filatelistů. Je mimořádná nejen tím, že vystavujeme rarity, které celosvětově existují pouze v několika exemplářích, ale že přinášíme i jejich zajímavé příběhy a historický kontext, který je atraktivní i pro nás lidi z 21. století. Většina je prezentována veřejnosti vůbec poprvé," řekl David Kopřiva, zakladatel Odborné společnosti filatelistických studií, která je pořadatelem výstavy.

Jedním z hlavních taháků výstavy je rumělkový Merkur. Podle pořadatelů jde o nejcennější známku platnou na českém území, její odhadovaná cena je deset milionů korun. Získat ji do Česka trvalo desítky let. Letos na jaře se podařilo dokončit privátní prodej známky s majitelem z Rakouska. Rumělkovým Merkurem se dnes mohou pochlubit pouze dva soukromí sběratelé na světě.

Na výstavě jsou také zkusmé tisky první známky světa. Jedná se o návrh, který vznikl v rámci přípravy celosvětově prvních poštovních známek – Penny Black. Jsou známy pouze čtyři takové listy v soukromých rukou. Jeden exemplář se nachází v Royal Collection britské královské rodiny.

Zájemci si mohou prohlédnout také čtyři dopisy s Modrým Mauriciem Post Paid, druhé vydání nejslavnější známky světa,  Modrého Mauricia s označením Post Office. „Známky označované jako Post Paid jsou dnes nejoblíbenějšími známkami Commonwealthu a řadí se k investičně nejzajímavějším položkám světové filatelie," uvedl za pořadatele Kopřiva.

Unikát a jednou z nejdražších známek celé české poštovní historie je rakouská letecká známka z roku 1918, která byla po vzniku Československa opatřená přetiskem Pošta Československá 1919. Její cena je odhadována na dva miliony korun.

Pozornost na výstavě budí poštovní lístek z Titaniku s razítkem z dubna 1912. Artefakt doprovázený panely s příběhem Titaniku je jediným exemplářem v Evropě. Na světě je jen třicet takových lístků, z toho na volném trhu pouhých deset.

Výstava v pražské Point Gallery je otevřena každý den od 11:00 do 21:00, vstupné pro veřejnost činí 200 korun.

Pořádající Odborná společnost filatelistických studií vznikla letos v září. Je členem Svazu českých filatelistů a usiluje o spojení odbornosti a popularizace ve filatelii. Odhaluje nová fakta a souvislosti a prezentuje příběhy zejména raritních známek. Prostřednictvím výstav, přednášek a dalších činností si klade za cíl snahu nadchnout pro filatelii a pozvedávat povědomí u široké veřejnosti.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Point Gallery

Štítky hobby, filatelie, rumělkový Merkur, známky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výstava představuje unikátní známky, lidé uvidí i nejcennější známku platnou na českém území  |  Kultura  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.